libc 2.25-pre1 - en to sv translation catalogue (1444 entries)

en: 		Access Rights :
sv: 		Rättigheter   :

en: 		Attributes    :
sv: 		Attribut      :

en: 	%s [-abkCLNTM][-Dname[=value]] [-i size] [-I [-K seconds]] [-Y path] infile
sv: 	%s [-abkCLNTM][-Dnamn[=värde]] [-i storlek] [-I [-K sekunder]] [-Y sökväg] infil

en: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o outfile] [infile]
sv: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o utfil] [infil]

en: 	%s [-n netid]* [-o outfile] [infile]
sv: 	%s [-n nätid]* [-o utfil] [infil]

en: 	%s [-s nettype]* [-o outfile] [infile]
sv: 	%s [-s nättyp]* [-o utfil] [infil]

en: 	Access rights:
sv: 	Rättigheter  :

en: 	Entry data of type %s
sv: 	Postdata av typ %s

en: 	Name       : %s
sv: 	Namn       : %s

en: 	Public Key :
sv: 	Publik nyckel:

en: 	Type         : %s
sv: 	Typ          : %s

en: 	Universal addresses (%u)
sv: 	Universella adresser (%u)

en: 	[%d]	Name          : %s
sv: 	[%d]	Namn          : %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
sv: 	[%u] - [%u byte]

en: 	not a dynamic executable
sv: 	inte en dynamisk körbar binär

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
sv: 
    För felrapporteringsinstruktioner, se:
    %s.
    Rapportera fel eller synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: 
    Group Members :
sv: 
    Gruppmedlemmar:

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
sv: 
    SELinux AVC Statistik:
    
    %15u  postsökningar
    %15u  postträffar
    %15u  postmissar
    %15u  bortkastade poster
    %15u  CAV-sökningar
    %15u  CAV-träffar
    %15u  CAV-sonderingar
    %15u  CAV-missar

en: 
    Time to Live  :
sv: 
    Livslängd     :

en:             %2lus  server runtime
sv:             %2lus  servers körtid

en:         %2um %2lus  server runtime
sv:         %2um %2lus  servers körtid

en:        %s -a [pathname]
sv:        %s -a [sökväg]

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
sv:     %2uh %2um %2lus  servers körtid

en:     Data Length = %u
sv:     Datalängd = %u

en:     Explicit members:
sv:     Explicita medlemmar:

en:     Explicit nonmembers:
sv:     Explicita icke-medlemmar:

en:     Implicit members:
sv:     Implicita medlemmar:

en:     Implicit nonmembers:
sv:     Implicita icke-medlemmar:

en:     No explicit members
sv:     Inga explicita medlemmar

en:     No explicit nonmembers
sv:     Inga explicita icke-medlemmar

en:     No implicit members
sv:     Inga implicita medlemmar

en:     No implicit nonmembers
sv:     Inga implicita icke-medlemmar

en:     No recursive members
sv:     Inga rekursiva medlemmar

en:     No recursive nonmembers
sv:     Inga rekursiva icke-medlemmar

en:     Recursive members:
sv:     Rekursiva medlemmar:

en:     Recursive nonmembers:
sv:     Rekursiva icke-medlemmar:

en:   or:
sv:   eller:

en:  (SKIPPED)
sv:  (HOPPAR ÖVER)

en:  (changed)
sv:  (ändrad)

en:  (first)
sv:  (första)

en:  (rule from "%s", line %d)
sv:  (regel från "%s", rad %d)

en:  [OPTION...]
sv:  [FLAGGA...]

en: "%s" is no directory; ignored
sv: "%s" är inte en katalog, ignorerad

en: "%s", line %d:
sv: "%s", rad %d:

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
sv: "Zone %s"-rad och flaggan -l är ömsesidigt uteslutande

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
sv: "Zone %s"-rad och flaggan -p är ömsesidigt uteslutande

en: "infile" is required for template generation flags.
sv: "infil" är obligatorisk för mallgenereringsflaggor.

en: %%z UTC offset magnitude exceeds 99:59:59
sv: %%z storleken på avståndet från UTC överstiger 99.59.59

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
sv: %.*s: parameter till ARGP_HELP_FMT kräver ett värde

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
sv: %.*s: Parameter till ARGP_HELP_FMT okänd

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
sv: %1$s: definition slutar inte med "END %1$s"

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
sv: %15d  nuvarande antal trådar
    %15d  maximalt antal trådar
    %15lu  antal gånger en klient behövde vänta
    %15s  paranoialäge påslagen
    %15lu  omstart internt
    %15u  antal omläsningar

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
sv: %3ud %2uh %2um %2lus  servers körtid

en: %d libs found in cache `%s'
sv: %d bibliotek hittades i cache "%s"

en: %s in ruleless zone
sv: %s i zon utan regler

en: %s is a 32 bit ELF file.
sv: %s är en 32-bitars ELF-fil.

en: %s is a 64 bit ELF file.
sv: %s är en 64-bitars ELF-fil.

en: %s is for unknown machine %d.
sv: %s är för en okänd maskin %d.

en: %s is not a known library type
sv: %s är inte en känd bibliotekstyp

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
sv: %s är inte en delad objektfil (typ: %d).

en: %s is not a symbolic link
sv: %s är inte en symbolisk länk

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
sv: %s är inte en ELF-fil, den har inte rätt magiskt tal i början.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
    %n
sv: %s%s%s:%u: %s%sFörsäkran "%s" falsk.
    %n

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
sv: %s%s%s:%u: %s%sOväntat fel: %s.

en: %s%sUnknown signal %d
sv: %s%sOkänd signal %d

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
sv: %s: %s; undre version = %lu, övre version = %lu

en: %s: %s; why = %s
sv: %s: %s; varför = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
sv: %s: %s; varför = (okänt fel vid äkthetskontroll - %d)

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
sv: %s: "%s" utan matchande "ifdef" eller "ifndef"

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
sv: %s: "endif" utan matchande "ifdef" eller "ifndef"

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
sv: %s: <mb_cur_max> måste vara större än <mb_cur_min>

en: %s: C preprocessor failed with exit code %d
sv: %s: C preprocessorn avslutades med slutstatus %d

en: %s: C preprocessor failed with signal %d
sv: %s: C preprocessorn avslutades med signal %d

en: %s: Can't create %s: %s
sv: %s: Kan inte skapa %s: %s

en: %s: Can't create directory %s: %s
sv: %s: Kan inte skapa katalog %s: %s

en: %s: Can't open %s: %s
sv: %s: Kan inte öppna %s: %s

en: %s: Can't read %s: %s
sv: %s: Kan inte läsa %s: %s

en: %s: Can't remove %s: %s
sv: %s: Kan inte ta bort %s: %s

en: %s: Leap line in non leap seconds file %s
sv: %s: "Leap"-rad i fil %s som inte är skottsekundsfil

en: %s: Memory exhausted: %s
sv: %s: Minnet slut: %s

en: %s: More than one -L option specified
sv: %s: Flaggan -L given mer än en gång

en: %s: More than one -d option specified
sv: %s: Flaggan -d given mer än en gång

en: %s: More than one -l option specified
sv: %s: Flaggan -l given mer än en gång

en: %s: More than one -p option specified
sv: %s: Flaggan -p given mer än en gång

en: %s: More than one -y option specified
sv: %s: Flaggan -y given mer än en gång

en: %s: Too many arguments
sv: %s: För många argument

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
sv: %s: "%s" är nämnd fler än en gång i definitionen av vikt %d

en: %s: `%s' must be a character
sv: %s: "%s" måste vara ett enskilt tecken

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
sv: %s: värdet på "%s" stämmer inte med värdet på "%s"

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
sv: %s: "-1" måste vara sista post i fält "%s"

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
sv: %s: sorteringsordning "forward" och "backward" är ömsesidigt uteslutande

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
sv: %s: "position" måste användas för en given nivå i alla sektioner eller inte alls

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
sv: %s: sektion "translit_start" avslutas inte med "translit_end"

en: %s: bad symbol <%.*s>
sv: %s: ogiltig symbol: <%.*s>

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
sv: %s: bytesekvens för första tecknet i intervallet är inte mindre än den för sista tecknet

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
sv: %s: bytesekvens för första och sista tecknet måste ha samma längd

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
sv: %s: kan inte ha "%s" som ändpunkt på ellips

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
sv: %s: kan inte byta ordning efter %.*s: okänd symbol

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
sv: %s: tecken "%s" i teckenuppsättning kan inte representeras med en byte

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
sv: %s: tecken "%s" som behövs som standardvärde kan inte representeras med en byte

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
sv: %s: tecken "%s" inte definierat men behövs som standardvärde

en: %s: command was '%s', result was %d
sv: %s: kommandot var "%s", resultatet blev %d

en: %s: destination must not be a directory
sv: %s: målet måste inte vara en katalog

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
sv: %s: riktningsflagga i sträng %Zd i "era"-fält är varken "+" eller "-"

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
sv: %s: riktningsflagga i sträng %Zd i "era"-fält är inte ett enskilt tecken

en: %s: duplicate `default_missing' definition
sv: %s: dubbla definitioner av "default_missing"

en: %s: duplicate category version definition
sv: %s: dubbla definitioner av kategori

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
sv: %s: dubbla deklarationer för sektion "%s"

en: %s: duplicate definition of `%s'
sv: %s: dubbla definitioner av "%s"

en: %s: empty category description not allowed
sv: %s: tom kategoribeskrivning är inte tillåtet

en: %s: empty weight string not allowed
sv: %s: tomt viktnamn är inte tillåtet

en: %s: error in state machine
sv: %s: fel i tillståndsmaskin

en: %s: failed to remove the old destination
sv: %s: misslyckades med att ta bort det gamla målet

en: %s: field `%s' declared more than once
sv: %s: fält "%s" är deklarerad mer än en gång

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
sv: %s: fält "%s" innehåller inte exakt tio poster

en: %s: field `%s' must not be defined
sv: %s: fält "%s" får inte definieras

en: %s: field `%s' must not be empty
sv: %s: fält "%s" får inte vara tomt

en: %s: field `%s' not defined
sv: %s: fält "%s" är inte definierat

en: %s: field `%s' undefined
sv: %s: fält "%s" är odefinierat

en: %s: file open error: %m
sv: %s: fel när fil öppnades: %m

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
sv: %s: skräp i slutet av tilläggsvärde i sträng %Zd i "era"-fält

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
sv: %s: skräp i slutet av startdatum i sträng %Zd i "era"-fält

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
sv: %s: skräp i slutet av slutdatum i sträng %Zd i "era"-fält

en: %s: incomplete `END' line
sv: %s: ofullständig "END"-rad

en: %s: invalid destination: %s
sv: %s: ogiltigt mål: %s

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
sv: %s: ogiltig kontrollsekvens "%%%c" i fält "%s"

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
sv: %s: ogiltig kontrollsekvens i fält "%s"

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
sv: %s: ogiltigt tal för tilläggsvärde i sträng %Zd i "era"-fält

en: %s: invalid number of sorting rules
sv: %s: ogiltigt antal sorteringsregler

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: ogiltig flagga -- "%c"

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
sv: %s: ogiltigt startdatum i sträng %Zd i "era"-fält

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
sv: %s: ogiltigt slutdatum i sträng %Zd i "era"-fält

en: %s: invalid value for field `%s'
sv: %s: ogiltigt värde för fält "%s"

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
sv: %s: språkförkortning "%s" inte definierad

en: %s: line %d: bad command `%s'
sv: %s: rad %d: okänt kommando "%s"

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
sv: %s: rad %d: kan inte ange fler än %d filterdomäner

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
sv: %s: rad %d: förväntade "on" eller "off", hittade "%s"

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
sv: %s: rad %d: ignorerar avslutande skräp "%s"

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
sv: %s: rad %d: listavskiljare följs inte av domän

en: %s: link from %s failed: %s
sv: %s: länk från %s misslyckades: %s

en: %s: missing `order_end' keyword
sv: %s: nyckelord "order_end" saknas

en: %s: missing `reorder-end' keyword
sv: %s: nyckelord "reorder-end" saknas

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
sv: %s: nyckelord "reorder-sections-end" saknas

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
sv: %s: eraformat i sträng %Zd i "era"-fält saknas

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
sv: %s: eranamn i sträng %Zd i "era"-fält saknas

en: %s: more than one 'else'
sv: %s: mer än en "else"

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
sv: %s: dubbla definitioner av ordningsföljd i sektion "%s"

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
sv: %s: flera definitioner av ordningsföljd i namnlös sektion

en: %s: nested conditionals not supported
sv: %s: nästlade villkor stödjs ej

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
sv: %s: felaktigt reguljärt uttryck för fält "%s": %s

en: %s: no identification for category `%s'
sv: %s: ingen identifikation för kategori "%s"

en: %s: no representable `default_missing' definition found
sv: %s: ingen representerbar definition av "default_missing" hittades

en: %s: not enough sorting rules
sv: %s: inte tillräckligt med sorteringsregler

en: %s: numeric country code `%d' not valid
sv: %s: numerisk landkod "%d" är inte giltig

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tar inget argument

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
sv: %s: flaggan "%s" är tvetydig; alternativ:

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
sv: %s: flaggan ”%s” kräver ett argument.\n

en: %s: option '%s' requires an argument\n
sv: %s: flaggan ”%s” kräver ett argument\n

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tar inget argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "--%s" kräver ett argument

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tar inget argument

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är tvetydig

en: %s: option '-W %s' requires an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" kräver ett argument

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
sv: %s: flaggan är tvetydig; alternativ:

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
sv: %s: flaggan kräver ett argument — ”%s”\n

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
sv: %s: ordningsföljd för "%.*s" redan definierad i %s:%Zu

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
sv: %s: ordningsföljd för kollationselement %.*s är inte definierad ännu

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
sv: %s: ordningsföljd för kollationssymbol %.*s är inte definierad ännu

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
sv: %s: slut på minne för att lagra relokeringsresultat för %s

en: %s: output would overwrite %s
sv: %s: utdata skulle skriva över %s

en: %s: panic: Invalid l_value %d
sv: %s: panik: Ogiltigt l_value %d

en: %s: pre-%d clients may mishandle distant timestamps
sv: %s: klienter före %d kan hantera avlägsna tidsstämplar felaktigt

en: %s: premature end of file
sv: %s: för tidigt filslut

en: %s: section `%.*s' not known
sv: %s: sektion "%.*s" okänd

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
sv: %s: startdatum är ogiltigt i sträng %Zd i "era"-fält

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
sv: %s: symboliskt intervall får inte omedelbart följas av "order_end"

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
sv: %s: symboliskt intervall får inte vara omedelbart efter "order_start"

en: %s: syntax error
sv: %s: syntaxfel

en: %s: syntax error in definition of new character class
sv: %s: syntaxfel i definition av ny teckenklass

en: %s: syntax error in definition of new character map
sv: %s: syntaxfel i definition av ny teckenuppsättning

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
sv: %s: tabell för klass "%s": %lu byte

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
sv: %s: tabell för "%s": %lu byte

en: %s: table for width: %lu bytes
sv: %s: tabell för teckenstorlek: %lu byte

en: %s: terminology language code `%s' not defined
sv: %s: terminologispråkkod "%s" inte definierad

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
sv: %s: start- och slut-symbol i ett intervall måste representera tecken

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
sv: %s: tredje operanden för värdet av fält "%s" kan inte vara större än %d

en: %s: too few values for field `%s'
sv: %s: för få värden för fält "%s"

en: %s: too many rules; first entry only had %d
sv: %s: för många regler, första delen hade bara %d

en: %s: too many values
sv: %s: för många värden

en: %s: too many values for field `%s'
sv: %s: för många värden för fält "%s"

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
sv: %s: transkriberingsdata för lokal "%s" är inte tillgänglig

en: %s: unable to open %s: %m
sv: %s: kan inte öppna %s: %m

en: %s: unknown character in collating symbol name
sv: %s: okänt tecken i namn för kollationssymbol

en: %s: unknown character in equivalent definition name
sv: %s: okänt tecken i namnet i ekvivalensdefinitionen

en: %s: unknown character in equivalent definition value
sv: %s: okänt tecken i värdet i ekvivalensdefinitionen

en: %s: unknown character in field `%s'
sv: %s: okänt tecken i fält "%s"

en: %s: unknown section name `%.*s'
sv: %s: okänt sektionsnamn "%.*s"

en: %s: unknown standard `%s' for category `%s'
sv: %s: okänd standard ”%s” för kategori ”%s”

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
sv: %s: okänd symbol "%s" i ekvivalensdefinition

en: %s: unrecognized option '%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
sv: %s: okänd flagga ”%c%s”\n

en: %s: unrecognized option '--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

en: %s: usage is %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -l localtime ] [ -p posixrules ] [ -d directory ] \
    	[ -L leapseconds ] [ filename ... ]
    
    Report bugs to %s.
sv: %s: användning är %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -l lokaltid ] [ -p posixregler ] [ -d katalog ] \
    	[ -L skottsekunder ] [ filnamn … ]
    
    Rapportera fel till %s.
    Rapportera fel eller synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: %s: usage: %s [--version] [--help] [-{vV}] [-{ct} [lo,]hi] zonename ...
    
    Report bugs to %s.
sv: %s: användning: %s [ --version ] [ --help ] [ -{vV} ] [ -{ct} [start,]slut] zonnamn ...
    Rapportera fel till %s.
    Rapportera fel eller synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: %s: value for field `%s' must be a single character
sv: %s: värdet för fält "%s" måste vara ett enskilt tecken

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
sv: %s: värden på fält "%s" måste vara i intervallet %d...%d

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
sv: %s: värde på fält "%s" får inte vara en tom sträng

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217
sv: %s: värdet på fält "int_curr_symbol" stämmer inte med giltiga namn i ISO 4217

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
sv: %s: värdet på fält "int_curr_symbol" har fel längd

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
sv: %s: värden på fält "%s" måste vara mindre än 127

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
sv: %s: värden på fält "%s" får inte vara större än %d

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
sv: %s: varning: zon "%s" förkortning "%s": %s

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
sv: %s: vikter måste använda samma intervallsymbol som namn

en: %s: while writing output %s: %m
sv: %s: när resultatet %s skrevs: %m

en: %s: wild -c argument %s
sv: %s: argument "%s" till flaggan -c har fel format

en: %s: wild -t argument %s
sv: %s: argument "%s" till flaggan -t har fel format

en: %s:%u: bad syntax in hwcap line
sv: %s:%u: ogiltig syntax på hwcap-raden

en: %s:%u: cannot read directory %s
sv: %s:%u: kan inte läsa katalog %s

en: %s:%u: duplicate hwcap %lu %s
sv: %s:%u: duplicerad hwcap %lu %s

en: %s:%u: hwcap index %lu above maximum %u
sv: %s:%u: hwcap-index %lu är större än maximum %u

en: %s:%u: hwcap index %lu already defined as %s
sv: %s:%u: hwcap-index %lu redan definierat som %s

en: '%s' is not a known database
sv: "%s" är inte en känd databas

en: 'wait' failed
sv: "wait" misslyckades

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
sv: (PROGRAMFEL) Ingen version känd!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
sv: (PROGRAMFEL) Flagga skulle känts igen!?

en: (Unknown object)
sv: (Okänt objekt)

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
sv: *** Kan inte läsa fil med felsökningsinformation: %m

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
sv: *** Filen "%s" är strippad: ingen detaljerad analys är möjlig

en: *standard input*
sv: *standard in*

en: --help		give this help list
sv: --help		skriv denna hjälplista

en: --version	print program version
sv: --version	skriv programversion

en: -5		SysVr4 compatibility mode
sv: -5		SysVr4-kompatibilitetsläge

en: -C		ANSI C mode
sv: -C		ANSI C-läge

en: -Dname[=value]	define a symbol (same as #define)
sv: -Dnamn[=värde]	definiera en symbol (samma som #define)

en: -I		generate code for inetd support in server (for SunOS 4.1)
sv: -I		generera kod för inetd-stöd i servern (för SunOS 4.1)

en: -K seconds	server exits after K seconds of inactivity
sv: -K sekunder	server avslutar efter så här många sekunders inaktivitet

en: -L		server errors will be printed to syslog
sv: -L		serverfel loggas till syslog

en: -M		generate MT-safe code
sv: -M		generera trådsäker kod

en: -N		supports multiple arguments and call-by-value
sv: -N		stöd multipla argument och anrop-via-värde

en: -Sc		generate sample client code that uses remote procedures
sv: -Sc		generera exempelkod för klienten som använder fjärrprocedurer

en: -Sm 		generate makefile template
sv: -Sm		generera makefile-mall

en: -Ss		generate sample server code that defines remote procedures
sv: -Ss		generera exempelkod för server som definierar fjärrprocedurer

en: -T		generate code to support RPC dispatch tables
sv: -T		generera kod för att stödja RPC-hopptabeller

en: -Y path		directory name to find C preprocessor (cpp)
sv: -Y sökväg		katalog för att hitta C preprocessorn (cpp)

en: -a		generate all files, including samples
sv: -a		generera alla filer, inklusive exempel

en: -b		backward compatibility mode (generates code for SunOS 4.1)
sv: -b		bakåtkompatibelt läge (genererar kod för SunOS 4.1)

en: -c		generate XDR routines
sv: '-c		generera XDR-funktioner

en: -h		generate header file
sv: -h		generera huvudfil

en: -i size		size at which to start generating inline code
sv: -i storlek		storlek när inline-kod börjar genereras

en: -l		generate client side stubs
sv: -l		generera stubbar för klienten

en: -m		generate server side stubs
sv: -m		generera stubbar för servern

en: -n netid	generate server code that supports named netid
sv: -n netid	generera serverkod som stödjer namngiven netid

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
sv: -o UTFIL [INFIL]...
    [UTFIL [INFIL]...]

en: -o outfile	name of the output file
sv: -o utfil	namn på utfilen

en: -s ignored
sv: -s ignoreras

en: -s nettype	generate server code that supports named nettype
sv: -s nättyp		generera serverkod som stödjer namngiven nättyp

en: -t		generate RPC dispatch table
sv: -t		generera en RPC-hopptabell

en: .lib section in a.out corrupted
sv: .lib-sektion i a.out korrupt

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
sv: <%s> och <%s> är ogiltiga namn för intervall

en: <SP> character must not be in class `%s'
sv: <SP>-tecknet får inte vara i klass "%s"

en: <SP> character not in class `%s'
sv: <SP>-tecknet är inte i klass "%s"

en: Aborted
sv: Avbruten (SIGABRT)

en: Access Rights :
sv: Rättigheter   :

en: Access Vector Cache (AVC) started
sv: Access Vector Cache (AVC) startad

en: Accessing a corrupted shared library
sv: Öppnar ett korrupt delat bibliotek

en: Add locales named by parameters to archive
sv: Lägg till lokaler namngivna av parametrar till arkivet

en: Adding %s
sv: Lägger till %s

en: Address already in use
sv: Adressen redan upptagen

en: Address family for hostname not supported
sv: Adressfamilj för värdnamn stöds ej

en: Address family not supported by protocol
sv: Adressfamiljen stöds inte av protokollet

en: Address not mapped to object
sv: Adress inte mappat till ett objekt

en: Advertise error
sv: Annonseringsfel

en: Alarm clock
sv: Alarmklocka

en: All requests done
sv: Alla begäran utförda

en: Also draw graph for total memory consumption
sv: Visa också en graf av totala minnesåtgången

en: Archive control:
sv: Arkivkontroll:

en: Argument list too long
sv: Argumentlistan för lång

en: Attempt to remove a non-empty table
sv: Försök att ta bort en tabell som inte är tom

en: Attempting to link in too many shared libraries
sv: Försöker att länka in för många delade bibliotek

en: Authentication OK
sv: Äkthetskontroll OK

en: Authentication error
sv: Autentiseringsfel

en: BOGUS OBJECT
sv: SKENOBJEKT

en: Bad address
sv: Felaktig adress

en: Bad file descriptor
sv: Felaktig filidentifierare

en: Bad font file format
sv: Felaktigt format på typsnittsfil

en: Bad message
sv: Felaktigt meddelande

en: Bad system call
sv: Felaktigt systemanrop

en: Bad value for ai_flags
sv: Otillåtet värde för ai_flags

en: Binary data
sv: Binärdata

en: Block device required
sv: Blockenhet krävs

en: Broadcast poll problem
sv: Problem med poll vid utsändning

en: Broken pipe
sv: Brutet rör

en: Bus error
sv: Bussfel

en: CHAR
sv: TKN

en: CPU time limit exceeded
sv: Begränsning av CPU-tid överskriden

en: Cache expired
sv: Cache gick ur tiden

en: Can not access a needed shared library
sv: Kan inte komma åt ett nödvändigt delat bibliotek

en: Can't bind to server which serves this domain
sv: Kan inte ansluta till servern som betjänar denna domän

en: Can't chdir to /
sv: Kan inte byta katalog till /

en: Can't communicate with portmapper
sv: Kan inte kommunicera med portmapper

en: Can't communicate with ypbind
sv: Kan inte kommunicera med ypbind

en: Can't communicate with ypserv
sv: Kan inte kommunicera med ypserv

en: Can't create temporary cache file %s
sv: Kan inte skapa en temporär cache-fil %s

en: Can't find %s
sv: Kan inte hitta %s

en: Can't link %s to %s
sv: Kan inte länka %s till %s

en: Can't open cache file %s
sv: Kan inte öppna cache-filen %s

en: Can't open cache file directory %s
sv: Kan inte läsa cache-filkatalog "%s"

en: Can't open directory %s
sv: Kan inte öppna katalog %s

en: Can't stat %s
sv: Kan inte ta status på %s

en: Can't stat %s
sv: Kan inte ta status på %s

en: Can't unlink %s
sv: Kan inte ta bort (unlink) %s

en: Cannot allocate memory
sv: Kan inte allokera minne

en: Cannot assign requested address
sv: Kan inte tilldela begärd adress

en: Cannot create socket for broadcast rpc
sv: Kan inte skapa uttag (socket) för utsändnings-rpc

en: Cannot exec a shared library directly
sv: Kan inte köra ett delat bibliotek direkt

en: Cannot fstat file %s.
sv: Kan inte ta status (fstat) på fil %s.

en: Cannot have more than one file generation flag!
sv: Kan inte ha mer än en filgenereringsflagga!

en: Cannot lstat %s
sv: Kan inte ta status (lstat) på %s

en: Cannot mmap file %s.
sv: Kan inte minnesmappa (mmap) fil %s.

en: Cannot receive reply to broadcast
sv: Kan inte ta emot svar på utsändning

en: Cannot register service
sv: Kan inte registrera tjänst

en: Cannot send after transport endpoint shutdown
sv: Kan inte skicka efter att transportslutpunkten stängts

en: Cannot send broadcast packet
sv: Kan inte skicka utsändningspaket

en: Cannot set LC_ALL to default locale
sv: Kan inte sätta LC_ALL till standardlokalen

en: Cannot set LC_COLLATE to default locale
sv: Kan inte sätta LC_COLLATE till standardlokalen

en: Cannot set LC_CTYPE to default locale
sv: Kan inte sätta LC_CTYPE till standardlokalen

en: Cannot set LC_MESSAGES to default locale
sv: Kan inte sätta LC_MESSAGES till standardlokalen

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
sv: Kan inte sätta uttagsflaggan (socket option) SO_BROADCAST

en: Cannot specify more than one input file!
sv: Kan inte ange mer än en infil!

en: Cannot stat %s
sv: Kan inte ta status på %s

en: Cannot use netid flag with inetd flag!
sv: Kan inte ange netid-flaggan tillsammans med inetd-flaggan!

en: Cannot use netid flag without TIRPC!
sv: Kan inte ange netid-flaggan utan TIRPC!

en: Cannot use table flags with newstyle!
sv: Kan inte ange tabellflaggor med ny stil!

en: Change to and use ROOT as root directory
sv: Byt till och använd ROT som rotkatalog

en: Changing access rights of %s to %#o failed
sv: Misslyckades med att byta åtkomsträttigheter för %s till %#o

en: Channel number out of range
sv: Kanalnummer utanför giltigt intervall

en: Character Separator : %c
sv: Teckenseparator     : %c

en: Character out of range for UTF-8
sv: Tecken utanför intervallet för UTF-8

en: Child exited
sv: Barnprocess avslutad

en: Child has exited
sv: Barnprocess har avslutat

en: Child has stopped
sv: Barnprocess har stannat

en: Child has terminated abnormally and created a core file
sv: Barnprocess avslutade onormalt och skapade en minnesdump

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
sv: Barnprocess har avslutat onormalt och skapade inte en minnesdump

en: Client credential too weak
sv: Klientens referenser är för svaga

en: Columns             :
sv: Kolumner            :

en: Communication error on send
sv: Kommunikationsfel vid sändning

en: Compile locale specification
sv: Kompilera lokalspecifikation

en: Computer bought the farm
sv: Datorn packade ihop

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
sv: Konfigurera bindningar för den dynamiska länkaren.

en: Connection refused
sv: Förbindelsen förvägrad

en: Connection reset by peer
sv: Förbindelse borttagen av partnern

en: Connection timed out
sv: Förbindelsens tidsgräns löpte ut

en: Continued
sv: Återupptagen

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
sv: Konvertera kodning i angivna infiler från en kodning till en annan.

en: Convert key to lower case
sv: Konvertera nyckel till gemener

en: Coprocessor error
sv: Coprocessorfel

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Detta är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor.  Det finns
    INGEN garanti; inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT
    ÄNDAMÅL.

en: Could not create log file
sv: Kunde inte skapa loggfil

en: Couldn't execute %s
sv: Kunde inte exekvera %s

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
sv: Skapa C-huvudfil NAMN innehållande symboldefinitioner

en: Create fastloading iconv module configuration file.
sv: Skapa en snabbladdande modulkonfigurationsfil för iconv.

en: Create output even if warning messages were issued
sv: Skapa utfil även om varningsmeddelanden genererades

en: Create simple database from textual input.
sv: Skapa en enkel databas från textuell indata.

en: Creation Time : %s
sv: Skapad        : %s

en: DATAFILE [OUTFILE]
sv: DATAFIL [UTFIL]

en: DES entry for netname %s not unique
sv: DES-post för nätnamn %s är inte unikt

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
sv: DST inte tillåten i SUID/SGID-program

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
sv: FEL I DYNAMISK LÄNKARE!!!

en: Data input available
sv: Indata tillgängligt

en: Database for table does not exist
sv: Databas för tabell existerar inte

en: Database is busy
sv: Databasen är upptagen

en: Default Access rights :
sv: Standard åtkomsträttigheter:

en: Destination address required
sv: Destinationsadress krävs

en: Device disconnected
sv: Enhet frånkopplad

en: Device not a stream
sv: Enheten är inte en stream

en: Device or resource busy
sv: Enhet eller resurs upptagen

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
sv: Diffie-Hellmann (%d bitar)

en: Directory     : %s
sv: Katalog       : %s

en: Directory arguments required when using --nostdlib
sv: Katalogargument krävs när --nostdlib används

en: Directory not empty
sv: Katalog inte tom

en: Disk quota exceeded
sv: Diskkvot överskriden

en: Do not fork and display messages on the current tty
sv: Skapa inte barnprocess, visa meddelanden på nuvarande tty

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
sv: Skapa inte barnprocess, men i allt annat uppträd som en demon

en: Do not print messages while building database
sv: Skriv inte meddelanden medan databasen byggs

en: Do not search standard directories, only those on the command line
sv: Sök inte i standardkatalogerna, bara i de som ges på kommandoraden

en: Do not use existing catalog, force new output file
sv: Använd inte existerande katalog, gör en ny utfil

en: Domain not bound
sv: Domän inte bunden

en: Don't add new data to archive
sv: Lägg inte till nya data till arkivet

en: Don't buffer output
sv: Buffra inte resultatet

en: Don't build cache
sv: Bygg inte cache

en: Don't update symbolic links
sv: Uppdatera inte symboliska länkar

en: Dump information generated by PC profiling.
sv: Visa information genererad av PC-profilering.

en: ELF file ABI version invalid
sv: ELF-fil har felaktig version på ABI

en: ELF file OS ABI invalid
sv: ELF-fil har felaktig version på OS-ABI

en: ELF file data encoding not big-endian
sv: Kodning för ELF-fildata är inte rak byteordning

en: ELF file data encoding not little-endian
sv: Kodning för ELF-fildata är inte omvänd byteordning

en: ELF file version does not match current one
sv: ELF-filens version stämmer inte med nuvarande

en: ELF file version ident does not match current one
sv: ELF-filens versionsidentitet stämmer inte med nuvarande

en: ELF file's phentsize not the expected size
sv: ELF-filens värde på "phentsize" är inte den förväntade

en: ELF load command address/offset not properly aligned
sv: Adress/position för ELF-laddkommando är inte på rätt bytegräns

en: ELF load command alignment not page-aligned
sv: ELF-laddkommando är inte på sidgräns

en: EMT trap
sv: Emulatorfälla

en: ENTRY
sv: POST

en: Encrypted data
sv: Krypterat data

en: Entry/table type mismatch
sv: Post/tabell-typer är inkompatibla

en: Enumeration not supported on %s
sv: Uppräkning stödjs ej på %s

en: Error getting context of nscd
sv: Kunde inte hämta kontext för nscd

en: Error getting context of socket peer
sv: Kunde inte hämta kontext för uttagsparter (socket peer)

en: Error getting security class for nscd.
sv: Fel när säkerhetsklass för nscd hämtades.

en: Error getting sid from context
sv: Kunde inte hämta "sid" från kontext

en: Error in RPC subsystem
sv: Fel i RPC-delsystem

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
sv: Fel vid läsande av NIS+ kallstartsfil.  Är NIS+ installerad?

en: Error in unknown error system:
sv: Fel i okänt felsystem:

en: Error querying policy for undefined object classes or permissions.
sv: Fel när policy för odefinierade objektklasser eller rättigheter hämtades.

en: Error translating permission name "%s" to access vector bit.
sv: Fel vid översättning av rättighetsnamn "%s" till en accessvektorbit.

en: Error while talking to callback proc
sv: Fel vid kommunikation till återanropsprocess

en: Error: .netrc file is readable by others.
sv: Fel: .netrc kan läsas av andra.

en: Exactly one parameter with process ID required.
sv: Exakt en parameter med process-ID krävs.

en: Exchange full
sv: Växeln full

en: Exec format error
sv: Formatfel på körbar fil

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
sv: FATALT: systemet definierar inte "_POSIX2_LOCALEDEF"

en: FILE
sv: FIL

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
sv: FIL innehåller avbildning från symboliska namn till UCS4-värden

en: Failed (unspecified error)
sv: Misslyckades (ospecificerat fel)

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
sv: Misslyckades med att öppna en förbindelse till undersystemet för granskning (audit): %m

en: Failed to create AVC lock
sv: Misslyckade med att skapa AVC-lås

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
sv: Misslyckades med att ta reda på om kärnan stödjer SELinux

en: Failed to drop capabilities
sv: Misslyckades med att ta bort kapabiliteter

en: Failed to initialize drop of capabilities
sv: Misslyckades med att initiera borttagning av kapabiliteter

en: Failed to run nscd as user '%s'
sv: Misslyckades att köra nscd som användare "%s"

en: Failed to set keep-capabilities
sv: Misslyckades med att sätta "keep"-kapabiliteter

en: Failed to start AVC
sv: Misslyckades med att starta AVC

en: Failed to start AVC thread
sv: Misslyckades med att starta AVC-tråd

en: Failed to unset keep-capabilities
sv: Misslyckades med att ta bort "keep"-kapabiliteter

en: File %s is empty, not checked.
sv: Fil %s är tom, inte kontrollerad.

en: File %s is too small, not checked.
sv: Fil %s är för liten, inte kontrollerad.

en: File descriptor in bad state
sv: Filidentifierare i felaktigt tillstånd

en: File exists
sv: Filen existerar

en: File is not a cache file.
sv: Filen är inte en cache-fil.

en: File locking deadlock error
sv: Fillåsning gav dödläge

en: File name too long
sv: För långt filnamn

en: File size limit exceeded
sv: Begränsning av filstorlek överskriden

en: File too large
sv: För stor fil

en: Filters not supported with LD_TRACE_PRELINKING
sv: Filter stöds ej med LD_TRACE_PRELINKING

en: First/next chain broken
sv: Första/Nästa-kedja bruten

en: Floating point exception
sv: Flyttalsfel

en: Floating-poing inexact result
sv: Oexakt resultat för flyttal

en: Floating-point divide by zero
sv: Flyttal dividerad med noll

en: Floating-point overflow
sv: För stort flyttal

en: Floating-point underflow
sv: För litet flyttal

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
sv: För felrapporteringsinstruktioner, se:
    %s.
    Rapportera fel eller synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
sv: För felrapporteringsinstruktioner, se:\\n%s.\\nRapportera fel eller synpunkter på översättningen till:\\n<tp-sv@listor.tp-sv.se>.\\n

en: Format to use: new, old or compat (default)
sv: Format att använda: "new", "old" eller "compat" (standardvärde)

en: Full resync required for directory
sv: Fullständig resynkronisering krävs för katalog

en: Function not implemented
sv: Funktion inte implementerad

en: GROUP
sv: GRUPP

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
sv: Skräp i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Generate big-endian output
sv: Generera utdata med rak byteordning

en: Generate graphic from memory profiling data
sv: Generera grafik från data från minnesprofilering

en: Generate little-endian output
sv: Generera utdata med omvänd byteordning

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
sv: Skapa meddelandekatalog.
    Om INFIL är - så läses standard in.  Om UTFIL
    är - så skrivs resultatet till standard ut.

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
sv: Generera utdata linjär i tiden (standardvärde är linjär mot antal funktionsanrop)

en: Generate verbose messages
sv: Använd utförligare meddelanden

en: Generated line not part of iteration
sv: Genererad rad som inte ingår i iterationen

en: Generic system error
sv: Generiskt systemfel

en: Get entries from administrative database.
sv: Hämta poster från den administrativa databasen.

en: Get locale-specific information.
sv: Hämta lokalspecifik information.

en: Give a short usage message
sv: Ge ett kort hjälpmeddelande

en: Give this help list
sv: Skriv denna hjälplista

en: Gratuitous error
sv: Omotiverat fel

en: Group         : %s
sv: Grupp         : %s

en: Group Flags :
sv: Gruppflaggor:

en: Group entry for "%s.%s" group:
sv: Gruppost för "%s.%s" grupp:

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
sv: Vänta i SEK sekunder (standardvärde 3600)

en: Hangup
sv: Avringd

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
sv: Hittar inte "%s (%s,%s,%s)" i nätgruppscache!

en: Haven't found "%s" in group cache!
sv: Hittar inte "%s" i gruppcache!

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
sv: Hittar inte "%s" i värdcache!

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
sv: Hittar inte "%s" i nätgruppscache!

en: Haven't found "%s" in password cache!
sv: Hittar inte "%s" i lösenordscache!

en: Haven't found "%s" in services cache!
sv: Hittar inte "%s" i servicecache!

en: High priority input available
sv: Högprioriterat indata tillgängligt

en: Host is down
sv: Värddator är nere

en: Host name lookup failure
sv: Uppslagning av värdnamn misslyckades

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: I/O possible
sv: I/O möjligt

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
sv: INFIL UTFIL
    -o UTFIL INFIL
    -u INFIL

en: Identifier removed
sv: Identifierare borttagen

en: Ignore auxiliary cache file
sv: Ignorera hjälpcachefilen

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
sv: Ignorerar fil %s eftersom den inte är en vanlig fil.

en: Illegal addressing mode
sv: Ogiltigt adresseringsläge

en: Illegal instruction
sv: Otillåten instruktion

en: Illegal object type for operation
sv: Otillåten objekttyp för operationen

en: Illegal opcode
sv: Otillåten opcode

en: Illegal operand
sv: Otillåten operand

en: Illegal seek
sv: Otillåten sökning

en: Illegal trap
sv: Otillåten fälla

en: Inappropriate file type or format
sv: Filtyp eller format olämplig

en: Inappropriate ioctl for device
sv: Olämplig ioctl för enheten

en: Inappropriate operation for background process
sv: Operation för bakgrundsprocess olämplig

en: Information request
sv: Informationsbegäran

en: Input Files:
sv: Infiler:

en: Input file %s not found.
sv: Hittar inte infil %s.

en: Input message available
sv: Inkommande meddelande tillgängligt

en: Input/Output format specification:
sv: In/ut formatspecifikation:

en: Input/output error
sv: In/ut-fel

en: Integer divide by zero
sv: Heltal dividerad med noll

en: Integer overflow
sv: För stort heltal

en: Internal NIS error
sv: Internt NIS-fel

en: Internal stack error
sv: Internt stackfel

en: Internal ypbind error
sv: Internt ypbind-fel

en: Interrupt
sv: Avbruten (SIGINT)

en: Interrupted by a signal
sv: Avbruten av en signal

en: Interrupted system call
sv: Avbrutet systemanrop

en: Interrupted system call should be restarted
sv: Avbrutet systemanrop borde omstartas

en: Invalid address alignment
sv: Ogiltigt adressjustering

en: Invalid argument
sv: Ogiltigt argument

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt teckenklassnamn

en: Invalid client credential
sv: Ogiltiga klientreferenser

en: Invalid client verifier
sv: Ogiltig klientverifierare

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt kollationeringstecken

en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll i \{\}

en: Invalid cross-device link
sv: Ogiltig länk över skilda enheter

en: Invalid exchange
sv: Ogiltig växel

en: Invalid floating-point operation
sv: Ogiltig flyttalsoperation

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
sv: Ogiltig länk från "%s" till "%s": %s

en: Invalid numeric gid "%s"!
sv: Ogiltigt numeriskt gruppid (gid) "%s"!

en: Invalid numeric uid "%s"!
sv: Ogiltigt numeriskt användarid (uid) "%s"!

en: Invalid object for operation
sv: Ogiltigt objekt för operationen

en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
sv: Ogiltigt eller ofullständigt flerbyte- eller brett tecken

en: Invalid permissions for mapped object
sv: Ogiltiga rättigheter för mappat objekt

en: Invalid preceding regular expression
sv: Ogiltigt föregående reguljärt uttryck

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt intervallslut

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid request code
sv: Ogiltig begärandekod

en: Invalid request descriptor
sv: Ogiltig begärandeidendiferare

en: Invalid server verifier
sv: Ogiltig serververifierare

en: Invalid slot
sv: Ogiltig plats

en: Invalidate the specified cache
sv: Invalidera den angivna cachen

en: Is a directory
sv: Är en katalog

en: Is a named type file
sv: Är av typ namnfil

en: Key has been revoked
sv: Nyckeln har återkallats

en: Key has expired
sv: Nyckeln har gått ut

en: Key was rejected by service
sv: Nyckeln accepterades inte av tjänsten

en: Killed
sv: Dödad

en: LINK
sv: LÄNK

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
sv: LOCAL-post för UID %d i katalog %s är inte unik

en: Level 2 halted
sv: Nivå 2 stannad

en: Level 2 not synchronized
sv: Nivå 2 inte synkroniserad

en: Level 3 halted
sv: Nivå 3 stannad

en: Level 3 reset
sv: Nivå 3 omstartad

en: Link has been severed
sv: Länken har brutits

en: Link number out of range
sv: Länkantal utanför giltigt intervall

en: Link points to illegal name
sv: Länk pekar på ett otillåtet namn

en: Linked Object Type :
sv: Länkad objekttyp   :

en: Linked to : %s
sv: Länkad till: %s

en: List content of archive
sv: Visa innehållet i arkivet

en: List dynamic shared objects loaded into process.
sv: Visa dynamiska bibliotek som laddats i processen.

en: Local domain name not set
sv: Lokalt domännamn inte satt

en: Local resource allocation failure
sv: Allokeringsfel för lokal resurs

en: Machine is not on the network
sv: Maskinen finns inte på nätverket

en: Make output graphic VALUE pixels high
sv: Gör resultatgrafiken ANTAL pixlar hög

en: Make output graphic VALUE pixels wide
sv: Gör resultatgrafiken ANTAL pixlar bred

en: Malformed name, or illegal name
sv: Felaktigt namn eller otillåtet namn

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
sv: Obligatoriska respektive valfria argument för långa flaggor är obligatoriska\nrespektive valfria även för korta.\n

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
sv: Obligatoriska respektive valfria argument för långa flaggor är obligatoriska respektive valfria även för korta.

en: Manually link individual libraries.
sv: Länka enskilda bibliotek manuellt.

en: Master Server :
sv: Huvudserver:

en: Master server busy, full dump rescheduled.
sv: Huvudserver är upptagen, full dump åter schemalagd.

en: Memory allocation failure
sv: Minnesallokeringsfel

en: Memory exhausted
sv: Minnet slut

en: Memory page has hardware error
sv: Minnessida har hårdvarufel

en: Message too long
sv: Meddelandet för långt

en: Missing or malformed attribute
sv: Saknat eller felaktigt attribut

en: Mod. Time     : %s
sv: Ändr. tid     : %s

en: Modification failed
sv: Ändring misslyckades

en: Modify operation failed
sv: Ändringsoperation misslyckades

en: Modify output format:
sv: Ändra utdataformat:

en: Multihop attempted
sv: Flerhopp försöktes

en: Must specify user name for server-user option
sv: Användarnamn krävs för "server-user"-flaggan

en: Must specify user name for stat-user option
sv: Användarnamn krävs för "stat-user"-flaggan

en: Must specify value for restart-interval option
sv: Måste ge värde för "restart-interval"-flaggan

en: NAME
sv: NAMN

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
sv: NAMN
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FIL...
    --list-archive [FIL]

en: NAME
    [-a|-m]
sv: NAMN
    [-a|-m]

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
sv: NIS versionsskillnad klient/server - kan inte betjäna

en: NIS map database is bad
sv: NIS tabelldatabas är felaktig

en: NIS+ operation failed
sv: NIS+ operation misslyckades

en: NIS+ servers unreachable
sv: NIS+ servers kan inte nås

en: NIS+ service is unavailable or not installed
sv: NIS+-tjänst är otillgänglig eller inte installerad

en: NO OBJECT
sv: INGET OBJEKT

en: NUMBER
sv: ANTAL

en: Name : `%s'
sv: Namn: "%s"

en: Name Service Cache Daemon.
sv: Cache-demon för namntjänsten.

en: Name not served by this server
sv: Namn hanteras inte av denna server

en: Name not unique on network
sv: Namnet inte unikt i nätverket

en: Name or service not known
sv: Namn eller tjänst okänd

en: Name output file
sv: Namnresultatfil

en: Name/entry isn't unique
sv: Namn/post är inte unik

en: Named object is not searchable
sv: Namngivet objekt är inte sökbart

en: Need authenticator
sv: Behöver autentiserare

en: Network dropped connection on reset
sv: Nätverket tog bort förbindelsen vid omstart

en: Network is down
sv: Nätverket är nere

en: Network is unreachable
sv: Nätverket kan inte nås

en: No CSI structure available
sv: Inga CSI-strukturer tillgängliga

en: No XENIX semaphores available
sv: Inga XENIX-semaforer tillgängliga

en: No address associated with hostname
sv: Ingen adress associerad med värdnamn

en: No address associated with name
sv: Ingen adress associerad med namnet

en: No anode
sv: Ingen anod

en: No buffer space available
sv: Ingen buffertplats tillgänglig

en: No character set name specified in charmap
sv: Inget namn definierat i teckenuppsättning

en: No child processes
sv: Inga barnprocesser

en: No data available
sv: Inga data tillgängliga

en: No definition for %s category found
sv: Hittade ingen definition för kategori %s

en: No file space on server
sv: Inget filutrymme hos servern

en: No link created since soname could not be found for %s
sv: Ingen länk skapad eftersom "soname" inte hittades för %s

en: No locks available
sv: Inga lås tillgängliga

en: No match
sv: Ingen träff

en: No medium found
sv: Inget medium funnet

en: No message of desired type
sv: Inget meddelande av önskad typ

en: No more records in map database
sv: Inga fler poster i tabelldatabasen

en: No previous regular expression
sv: Inget föregående reguljärt uttryck

en: No program name given
sv: Inget programnamn givet

en: No program name given\n
sv: Inget programnamn givet\n

en: No route to host
sv: Ingen väg till värd

en: No space left on device
sv: Enheten är full

en: No such device
sv: Enheten finns inte

en: No such device or address
sv: Enheten eller adressen finns inte

en: No such file or directory
sv: Filen eller katalogen finns inte

en: No such key in map
sv: Ingen sådan nyckel i tabellen

en: No such map in server's domain
sv: Ingen sådan tabell i serverns domän

en: No such process
sv: Processen finns inte

en: No target in line %d
sv: Inget mål på rad %d

en: Non NIS+ namespace encountered
sv: Icke-NIS+ namnrymd påträffad

en: Non-recoverable failure in name resolution
sv: Icke återhämtningsbart fel i namnuppslagningen

en: None.
sv: Ingen.

en: Nonexisting physical address
sv: Ickeexisterande fysisk adress

en: Not a XENIX named type file
sv: Inte en XENIX-namngiven fil

en: Not a directory
sv: Inte en katalog

en: Not found
sv: Inte funnet

en: Not found, no such name
sv: Inte hittad, inget sådant namn

en: Not master server for this domain
sv: Inte huvudserver för denna domän

en: Not owner
sv: Inte ägare

en: Not supported
sv: Stöds ej

en: Number of Columns   : %d
sv: Antal kolumner      : %d

en: Number of objects : %u
sv: Antal objekt      : %u

en: Numerical argument out of domain
sv: Numeriskt argument är utanför området

en: Numerical result out of range
sv: Numeriskt resultat är utanför giltigt intervall

en: Object #%d:
sv: Objekt nr %d:

en: Object Name   : %s
sv: Objektnamn    : %s

en: Object Type   :
sv: Objekttyp     :

en: Object is remote
sv: Är ett fjärrobjekt

en: Object with same name exists
sv: Objekt med samma namn existerar

en: Object-specific hardware error
sv: Objektspecifikt hårdvarufel

en: Odd number of quotation marks
sv: Ojämnt antal citationstecken

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
sv: Behandla endast kataloger givna som argument.  Bygg inte cache.

en: Only root is allowed to use this option!
sv: Bara root har tillåtelse att använda denna operation!

en: Only root or %s is allowed to use this option!
sv: Bara root eller %s har tillåtelse att använda denna operation!

en: Operation already in progress
sv: Operationen pågår redan

en: Operation canceled
sv: Operationen avbruten

en: Operation not permitted
sv: Operationen inte tillåten

en: Operation not possible due to RF-kill
sv: Operationen inte möjlig p.g.a. RF-kill

en: Operation not supported
sv: Operationen stöds ej

en: Operation now in progress
sv: Operationen pågår nu

en: Operation would block
sv: Operationen skulle blockera

en: Optional output file prefix
sv: Valfri utfilsprefix

en: Out of streams resources
sv: Stream-resurserna är slut

en: Output buffers available
sv: Buffertplats för utdata tillgängligt

en: Output control:
sv: Val av utdata:

en: Output selection:
sv: Val av utdata:

en: Owner         : %s
sv: Ägare         : %s

en: Owner died
sv: Ägaren dog

en: PATH
sv: VÄG

en: PRIVATE
sv: PRIVAT

en: Package not installed
sv: Paketet är inte installerat

en: Parameter string not correctly encoded
sv: Parametersträng felaktigt kodad

en: Parse error: %s
sv: Parsfel: %s

en: Partial success
sv: Delvis lyckat

en: Passed object is not the same object on server
sv: Skickat objekt är inte samma objekt hos servern

en: Path `%s' given more than once
sv: Sökväg "%s" given mer än en gång

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: Power failure
sv: Strömavbrott

en: Prefix used for all file accesses
sv: Prefix att använda för alla filåtkomster

en: Premature end of regular expression
sv: För tidigt slut på reguljärt uttryck

en: Print cache
sv: Visa cache

en: Print content of database file, one entry a line
sv: Skriv ut innehållet i databasen, en post per rad

en: Print current configuration statistics
sv: Skriv ut nuvarande konfigurationsstatistik

en: Print more information
sv: Skriv mer information

en: Print more messages
sv: Skriv mer meddelanden

en: Print program version
sv: Skriv programversion

en: Privileged opcode
sv: Privilegierad opcode

en: Privileged register
sv: Privilegierat register

en: Probable success
sv: Troligtvis lyckat

en: Probably not found
sv: Förmodligen inte funnen

en: Process breakpoint
sv: Processbrytpunkt

en: Process trace trap
sv: Processpårningsfälla

en: Processing request in progress
sv: Behandling av begäran pågår

en: Profiling timer expired
sv: Profileringsklocka

en: Protocol driver not attached
sv: Styrprogram för protokoll inte anslutet

en: Protocol error
sv: Protokollfel

en: Protocol family not supported
sv: Protokollfamiljen stöds ej

en: Protocol not available
sv: Protokollet inte tillgängligt

en: Protocol not supported
sv: Protokollet stöds ej

en: Protocol wrong type for socket
sv: Fel protokolltyp för uttag (socket)

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
sv: Spara utdata i FIL istället för installationsplatsen (--prefix gäller inte för FIL)

en: Query illegal for named table
sv: Fråga otillåten för namngiven tabell

en: Quit
sv: Lämnad

en: RFS specific error
sv: RFS-specifikt fel

en: ROOT
sv: ROT

en: RPC bad procedure for program
sv: Felaktig RPC-procedur för programmet

en: RPC failure on NIS operation
sv: RPC-fel vid NIS-operation

en: RPC program not available
sv: RPC-programmet inte tillgängligt

en: RPC program version wrong
sv: RPC-programversionen är felaktig

en: RPC struct is bad
sv: RPC-strukturen är felaktig

en: RPC version wrong
sv: RPC-versionen är felaktig

en: RPC: (unknown error code)
sv: RPC: (okänd felkod)

en: RPC: Authentication error
sv: RPC: Fel vid äkthetskontroll

en: RPC: Can't decode result
sv: RPC: Kan inte avkoda resultatet

en: RPC: Can't encode arguments
sv: RPC: Kan inte koda argumentet

en: RPC: Failed (unspecified error)
sv: RPC: Misslyckades (ospecificerat fel)

en: RPC: Incompatible versions of RPC
sv: RPC: Inkompatibla versioner av RPC

en: RPC: Port mapper failure
sv: RPC: Fel i portöversättare

en: RPC: Procedure unavailable
sv: RPC: Procedur inte tillgänglig

en: RPC: Program not registered
sv: RPC: Programmet inte registrerat

en: RPC: Program unavailable
sv: RPC: Programmet otillgängligt

en: RPC: Program/version mismatch
sv: RPC: Program/version-inkompatibilitet

en: RPC: Remote system error
sv: RPC: Fjärrsystemsfel

en: RPC: Server can't decode arguments
sv: RPC: Server kan inte avkoda argumenten

en: RPC: Success
sv: RPC: Lyckat

en: RPC: Timed out
sv: RPC: Tiden löpte ut

en: RPC: Unable to receive
sv: RPC: Kan inte ta emot

en: RPC: Unable to send
sv: RPC: Kan inte skicka

en: RPC: Unknown host
sv: RPC: Okänd värdmaskin

en: RPC: Unknown protocol
sv: RPC: Okänt protokoll

en: RSA (%d bits)
sv: RSA (%d bitar)

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
sv: RTLD_NEXT används i kod som inte är dynamiskt laddad

en: RTLD_SELF used in code not dynamically loaded
sv: RTLD_SELF används i kod som inte är dynamiskt laddad

en: Read and display shared object profiling data.
sv: Läs och visa profildata för delat objekt.

en: Read configuration data from NAME
sv: Läs konfigurationsdata från NAMN

en: Read-only file system
sv: Skrivskyddat filsystem

en: Real-time signal %d
sv: Realtidssignal %d

en: Regular expression too big
sv: Reguljärt uttryck för stort

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
sv: Omladdar "%s (%s,%s,%s)" i nätgruppscache!

en: Reloading "%s" in group cache!
sv: Omladdar "%s" i gruppcache!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
sv: Omladdar "%s" i värdcache!

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
sv: Omladdar "%s" i nätgruppscache!

en: Reloading "%s" in password cache!
sv: Omladdar "%s" i lösenordscache!

en: Reloading "%s" in services cache!
sv: Omladdar "%s" i servicecache!

en: Remote I/O error
sv: I/O-fel på fjärrmaskin

en: Remote address changed
sv: Fjärradress ändrades

en: Remove locales named by parameters from archive
sv: Ta bort lokaler namngivna av parametrar från arkivet

en: Remove password or make file unreadable by others.
sv: Ta bort lösenord eller gör filen oläsbar för andra.

en: Renaming of %s to %s failed
sv: Namnbyte på %s till %s misslyckades

en: Reopening shared object `%s' failed
sv: Öppna delat objekt "%s" igen misslyckades

en: Replace existing archive content
sv: Ersätt befintligt arkivinnehåll

en: Replicate :
sv: Replikera:

en: Report bugs to %s.
sv: Rapportera fel till %s.
    Rapportera fel eller synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: Request arguments bad
sv: Argument för förfrågan felaktiga

en: Request canceled
sv: Begäran avbruten

en: Request not canceled
sv: Begäran inte avbruten

en: Required key not available
sv: Obligatorisk nyckel inte tillgänglig

en: Resolver Error 0 (no error)
sv: Resolver-fel 0 (inget fel)

en: Resolver internal error
sv: Internt fel i namnlösare (resolver)

en: Resource deadlock avoided
sv: Resursdödläge undveks

en: Resource lost
sv: Förlorad resurs

en: Resource temporarily unavailable
sv: Resursen tillfälligt otillgänglig

en: Results sent to callback proc
sv: Resultat är skickade till återanropsprocessen

en: SECS
sv: SEK

en: STRING
sv: STRÄNG

en: Search Path         : %s
sv: Sökväg              : %s

en: Segmentation fault
sv: Segmenteringsfel

en: Server busy, try again
sv: Server upptagen, försök igen

en: Server out of memory
sv: Server har slut på minne

en: Server rejected credential
sv: Server förkastade kreditiv

en: Server rejected verifier
sv: Server förkastade verifierare

en: Service configuration to be used
sv: Tjänstekonfiguration som ska användas

en: Servname not supported for ai_socktype
sv: Servname stödjs ej för ai_socktype

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
sv: Sätt ägare, grupp och åtkomsträttigheter på slavpseudoterminalen som motsvaras av mästerpseudoterminalen given av filidentifierare "%d".  Detta är hjälpprogrammet för funktionen "grantpt".  Det är inte tänkt att köras direkt från kommandoraden.

en: Set the program name
sv: Sätt programnamnet

en: Shut the server down
sv: Avsluta servern

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
sv: Signal genererad av att ett meddelande anlände till en tom meddelandekö

en: Signal generated by the completion of an I/O request
sv: Signal genererad av att en I/O-begäran blev klar

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
sv: Signal genererad av att en asynkron I/O-begäran blev klar

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
sv: Signal genererad av att en asynkron namnuppslagning blev klar

en: Signal generated by the expiration of a timer
sv: Signal genererad av ett tidur som löste ut

en: Signal sent by kill()
sv: Signal skickad av kill()

en: Signal sent by sigqueue()
sv: Signal skickad av sigqueue()

en: Signal sent by the kernel
sv: Signal skickad av kärnan

en: Signal sent by tkill()
sv: Signal skickad av tkill()

en: Socket operation on non-socket
sv: Uttagsoperation på icke-uttag (socket)

en: Socket type not supported
sv: Uttagstyp (socket) stöds ej

en: Software caused connection abort
sv: Programvaran orsakade ett förbindelsebrott

en: Source definitions are found in FILE
sv: Källdefinitioner finns i FIL

en: Srmount error
sv: Srmount-fel

en: Stack fault
sv: Stackfel

en: Stale file handle
sv: Förlegat filhandtag

en: Start NUMBER threads
sv: Starta ANTAL trådar

en: State not recoverable
sv: Det går inte att återhämta från tillståndet

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Stopped (signal)
sv: Stoppad (signal)

en: Stopped (tty input)
sv: Stoppad (terminalläsning)

en: Stopped (tty output)
sv: Stoppad (terminalskrivning)

en: Stopped child has continued
sv: Stoppad barnprocess har fortsatt

en: Streams pipe error
sv: Streams-rörfel

en: Strictly conform to POSIX
sv: Var strikt POSIX-konform

en: Structure needs cleaning
sv: Strukturen behöver städas

en: Subscript out of range
sv: Index utanför giltigt intervall

en: Success
sv: Lyckat

en: Supported databases:
sv: Databaser som stöds:

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
sv: Tabeller som stödjs:
    %s
    För felrapporteringsinstruktioner, se:
    %s.
    Rapportera fel eller synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: Suppress warnings and information messages
sv: Undertryck varningar och informationsmeddelanden

en: Symbolic character names defined in FILE
sv: Symboliska teckennamn definierade i FILE

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
sv: Syntax: memusage [--data=FIL] [--progname=NAMN] [--png=FIL] [--unbuffered]
    	    [--buffer=ANTAL] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRÄNG] [--x-size=ANTAL] [--y-size=ANTAL]
    	    PROGRAM [PROGRAMFLAGGA]...

en: System error
sv: Systemfel

en: System information:
sv: Systeminformation:

en: System resource allocation failure
sv: Allokeringsfel för systemresurs

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
sv: Systemets kataloger för teckentabeller  : %s
    		       repertoartabeller: %s
    		       lokal-sökväg     : %s
    %s

en: TABLE
sv: TABELL

en: TABLE
sv: TABELL

en: TABLE,yes
sv: TABELL,ja

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
sv: Generationsräknare för TLS slog runt!  Var snäll och rapportera detta.

en: Table Type          : %s
sv: Tabelltyp           : %s

en: Temporary failure in name resolution
sv: Namnuppslagning misslyckades temporärt

en: Terminated
sv: Avslutad

en: Text file busy
sv: Kodfil upptagen

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
sv: Följande lista innehåller alla teckenuppsättningar som är kända.  Detta
    betyder inte nödvändigtvis att alla kombinationer av dessa namn kan ges
    som FRÅN och TILL argument.  En teckenuppsättning kan ha flera olika namn
    (alias).

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
sv: Ägaren sätts till nuvarande användare, gruppen sätts till "%s" och åtkomsträttigheter sätts till "%o".
    
    %s

en: This implementation doesn't support newstyle or MT-safe code!
sv: Denna implementation stödjer inte "newstyle" eller trådsäker kod!

en: Time to live :
sv: Livslängd:

en: Timer expired
sv: Klockan ringde

en: Title string used in output graphic
sv: Titelsträng att använda i resultatgrafiken

en: Too many attributes
sv: För många attribut

en: Too many levels of symbolic links
sv: För många nivåer av symboliska länkar

en: Too many links
sv: För många länkar

en: Too many open files
sv: För många öppna filer

en: Too many open files in system
sv: För många öppna filer i systemet

en: Too many processes
sv: För många processer

en: Too many references: cannot splice
sv: För många referenser: kan inte skarva

en: Too many users
sv: För många användare

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
sv: Spåra exekvering av ett program genom att skriva ut funktionen som exekveras.
    
         --data=FIL           Kör inte programmet, skriv bara ut data från FIL.
    
       -?,--help              Visa denna hjälptext och avsluta
          --usage             Visa en kort hjälptext
       -V,--version           Visa versionsinformation och avsluta
    
    Obligatoriska argument för långa flaggor är obligatoriska även för
    motsvarande korta.

en: Trace/breakpoint trap
sv: Spårningsfälla

en: Traced child has trapped
sv: Spårad barnprocess har fångats

en: Trailing backslash
sv: Avslutande omvänt snedstreck

en: Translator died
sv: Översättaren dog

en: Transport endpoint is already connected
sv: Transportslutpunkten är redan förbunden

en: Transport endpoint is not connected
sv: Transportslutpunkten är inte förbunden

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
sv: Försök med ”%s --help” eller ”%s --usage” för mer information\n

en: Try \`ldd --help' for more information.
sv: Försök med "ldd --help" för mer information.

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
sv: Försök med ”%s --help” eller ”%s --usage” för mer information.

en: Trying %s...
sv: Provar %s...

en: Type : %s
sv: Typ: %s

en: UNKNOWN
sv: OKÄND

en: UT offset out of range
sv: UT-offset utanför giltigt intervall

en: Unable to authenticate NIS+ client
sv: Kan inte bevisa äkthet hos NIS+ klient

en: Unable to authenticate NIS+ server
sv: Kan inte bevisa äkthet hos NIS+ server

en: Unable to create callback
sv: Kan inte skapa återanrop

en: Unable to create process on server
sv: Kan inte skapa process hos server

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
sv: Okänd (typ = %d, bitar = %d)

en: Unknown .netrc keyword %s
sv: Okänt .netrc-nyckelord %s

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
sv: Okänd ELFCLASS in fil %s.

en: Unknown NIS error code
sv: Okänd NIS-felkod

en: Unknown OS
sv: Okänt OS

en: Unknown database name
sv: Okänt databasnamn

en: Unknown database: %s
sv: Okänd databas: %s

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown host
sv: Okänd värd

en: Unknown object
sv: Okänt objekt

en: Unknown option: %s %s %s
sv: Okänd flagga: %s %s %s

en: Unknown resolver error
sv: Okänt fel hos namnlösare (resolver)

en: Unknown server error
sv: Okänt fel hos server

en: Unknown signal
sv: Okänd signal

en: Unknown signal %d
sv: Okänd signal %d

en: Unknown signal %d
sv: Okänd signal %d

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: Unknown ypbind error
sv: Okänt ypbind-fel

en: Unmatched ( or \(
sv: Obalanserade ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
sv: Obalanserade ) eller \)

en: Unmatched [ or [^
sv: Obalanserade [ eller [^

en: Unmatched \{
sv: Obalanserad \{

en: Unrecognized variable `%s'
sv: Okänd variabel "%s"

en: Urgent I/O condition
sv: Akut I/O-tillstånd

en: Usage:
sv: Användning:

en: Usage: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n
sv: Användning: %s [-ef] [-F FRÅNLISTA] [-o FILNAMN] [-T TILLISTA] [--exit]
    	    [--follow] [--from FRÅNLISTA] [--output FILNAMN] [--to TILLISTA]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    PROGRAM [PROGRAMFLAGGA...]\n

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
sv: Användning: %s [-v specifikation] variabelnamn [sökväg]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
sv: Användning: getconf [-v SPEC] VAR
      eller:    getconf [-v SPEC] VÄG_VAR VÄG
    
    Hämta konfigureringsvärdet för variabeln VAR, eller för variabeln VÄG_VAR
    för sökväg VÄG.  Om SPEC är given hämta värden för kompileringsspecifikationen
    SPEC.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
sv: Användning: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              visa denna hjälptext och avsluta
          --version           visa versionsinformation och avsluta
      -d, --data-relocs       bearbeta datarelokeringar
      -r, --function-relocs   bearbeta data- och funktionsrelokeringar
      -u, --unused            skriv ut oanvända direkta beroenden
      -v, --verbose           skriv all information

en: Usage: lddlibc4 FILE
sv: Användning: lddlibc4 FIL

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
sv: Användning: memusage [FLAGGA]... PROGRAM [PROGRAMFLAGGA]...
    Spåra minnesanvändning för PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAMN     Namn på program att spåra
       -p,--png=FIL           Generera PNG-grafik och spara dem i FIL
       -d,--data=FIL          Generera binärdata och spara det i FIL
       -u,--unbuffered        Buffra inte utdata
       -b,--buffer=ANTAL      Samla ANTAL poster innan de skrivs ut
          --no-timer          Samla inte extra information med hjälp av tidur
       -m,--mmap              Spåra även mmap och dess vänner
    
       -?,--help              Visa denna hjälptext och avsluta
          --usage             Visa en kort hjälptext
       -V,--version           Visa versionsinformation och avsluta
    
     Följande flaggor gäller bara när grafik genereras:
       -t,--time-based        Gör grafen linjär i tiden
       -T,--total             Generera även en graf över totalt minnesutnyttjande
          --title=STRÄNG      Använd STRÄNG som titel för grafen.
       -x,--x-size=ANTAL      Gör grafiken ANTAL pixlar bred
       -y,--y-size=ANTAL      Gör grafiken ANTAL pixlar hög
    
    Obligatoriska argument för långa flaggor är obligatoriska även för
    motsvarande korta.

en: Usage: sln src dest|file
sv: Användning:  sln källa mål|fil

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
sv: Användning: sotruss [FLAGGA...] [--] PROGRAM [PROGRAMFLAGGA...]
      -F, --from FRÅNLISTA    Spåra anrop från objekt i FRÅNLISTA
      -T, --to TILLISTA      Spåra anrop till objekt i TILLISTA
    
      -e, --exit              Visa även avslut från fuktionsanropen
      -f, --follow            Spåra barnprocesser
      -o, --output FILNAMN    Skriv utdata till FILNAMN (eller FILNAMN.$PID om
    			  -f också anges) istället för standard fel.
    
      -?, --help              Visa denna hjälptext
          --usage             Visa en kort hjälptext
          --version           Visa versionsinformation

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
sv: Användning: xtrace [FLAGGA]... PROGRAM [PROGRAMFLAGGA}...\n

en: Use CACHE as cache file
sv: Använd CACHE som cache-fil

en: Use CONF as configuration file
sv: Använd CONF som konfigurationsfil

en: Use separate cache for each user
sv: Använd separat cache för varje användare

en: User defined signal 1
sv: Användarsignal 1

en: User defined signal 2
sv: Användarsignal 2

en: VALUE
sv: ANTAL

en: Value too large for defined data type
sv: Värdet för stort för definierad datatyp

en: Virtual timer expired
sv: Alarmklocka - virtuell tid

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
sv: Varning: ignorerar konfigurationsfil som inte kan öppnas: %s

en: Wild result from command execution
sv: Vilt resultat från kommandokörning

en: Window changed
sv: Ändrat fönster

en: Write names of available charmaps
sv: Skriv namn på tillgängliga teckenuppsättningar

en: Write names of available locales
sv: Skriv namn på tillgängliga lokaler

en: Write names of selected categories
sv: Skriv namn på valda kategorier

en: Write names of selected keywords
sv: Skriv namn på valda nyckelord

en: Write output to file NAME
sv: Skriv resultatet till NAMN

en: Writing of cache data failed
sv: Skrivning av cache-data misslyckades

en: Written by %s and %s.
sv: Skrivet av %s och %s.

en: Written by %s.
sv: Skrivet av %s.

en: Written by %s.\n
sv: Skrivet av %s.\n

en: Wrong medium type
sv: Fel medietyp

en: Yes, 42 is the meaning of life
sv: Ja, meningen med livet är 42

en: You really blew it this time
sv: Du strulade till det den här gången

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
sv: Zon-fortsättningsradens sluttid är inte efter sluttiden på föregående rad

en: [DIR...]
sv: [KATALOG...]

en: [FILE...]
sv: [FIL...]

en: [FILE]
sv: [FIL]

en: \`$program' is no executable\n
sv: ”$program” är inte en körbar binär\n

en: `%.*s' already defined as collating element
sv: "%.*s" redan definierad som ett kollationselement

en: `%.*s' already defined as collating symbol
sv: "%.*s" redan definierad som ett kollationssymbol

en: `%.*s' already defined in charmap
sv: "%.*s" redan definierad i teckenuppsättning

en: `%.*s' already defined in repertoire
sv: "%.*s" redan definierad i repertoar

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
sv: definition av "%1$s" slutar inte med "END %1$s"

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
sv: "%s" och "%.*s" är otillåtna namn för symboliskt intervall

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
sv: "%s" är inte en korrekt profildatafil för "%s"

en: `digit' category has not entries in groups of ten
sv: "digit"-kategori har inte poster i grupper av tio

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
sv: lägg till ny post "%s" av typen %s för %s till cache%s

en: ai_family not supported
sv: ai_family stöds ej

en: ai_socktype not supported
sv: ai_socktype stöds ej

en: already running
sv: kör redan

en: argument to <%s> must be a single character
sv: argumentet till <%s> måste vara ett enskilt tecken

en: argument to `%s' must be a single character
sv: argumentet till "%s" måste vara ett enskilt tecken

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
sv: auth_unix.c: Fatalt kodningsproblem

en: bad argument
sv: dåligt argument

en: bad owner
sv: felaktig ägare

en: blank FROM field on Link line
sv: tomt "FROM"-fält på "Link"-rad

en: block freed twice
sv: block frigjort två gånger

en: bogus mcheck_status, library is buggy
sv: felaktig mcheck_status, biblioteket är felaktigt

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
sv: cache_set: kunde inte allokera ny rpc-buffert

en: cache_set: victim alloc failed
sv: cache_set: offerallokering misslyckades

en: cache_set: victim not found
sv: cache_set: offer hittades inte

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
sv: kan inte avgöra tidszonsförkortning att använda just efter "until"-tid

en: can't reassign procedure number %ld
sv: kan inte ändra procedurnummer %ld

en: cannot access '%s'
sv: kan inte komma åt "%s"

en: cannot add already read locale `%s' a second time
sv: kan inte lägga till en redan inläst lokal "%s" en andra gång

en: cannot add to locale archive
sv: kan inte lägga till till lokalarkiv

en: cannot allocate buffer for object name
sv: kan inte allokera en buffert för objektnamn

en: cannot allocate dependency list
sv: kan inte allokera beroendelista

en: cannot allocate memory for program header
sv: kan inte allokera minne för programhuvud

en: cannot allocate memory in static TLS block
sv: kan inte allokera minne i statiskt TLS-block

en: cannot allocate name record
sv: kan inte allokera namnpost

en: cannot allocate symbol data
sv: kan inte allokera symboldata

en: cannot allocate symbol search list
sv: kan inte allokera söklista för symboler

en: cannot allocate version reference table
sv: kan inte allokera tabell för versionsreferenser

en: cannot apply additional memory protection after relocation
sv: kan inte applicera extra minnesskydd efter relokering

en: cannot attach to process %lu
sv: kan inte binda till process %lu

en: cannot change current working directory to "/"
sv: kan inte byta aktuell katalog till "/"

en: cannot change current working directory to "/": %s
sv: kan inte byta aktuell katalog till "/": %s

en: cannot change memory protections
sv: kan inte ändra minnesskydd

en: cannot change mode of new locale archive
sv: kan inte ändra åtkomstläge på nytt lokalarkiv

en: cannot change mode of resized locale archive
sv: kan inte ändra åtkomstläge på storleksändrat lokalarkiv

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
sv: kan inte byta till föregående GID: %s; kopplar ur paranoialäge

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
sv: kan inte byta till föregående UID: %s; kopplar ur paranoialäge

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
sv: kan inte byta till föregående arbetskatalog: %s; kopplar ur paranoialäge

en: cannot close file descriptor
sv: kan inte stänga filidentifierare

en: cannot create %s; no persistent database used
sv: kan inte skapa %s; ingen persistent databas används

en: cannot create %s; no sharing possible
sv: kan inte skapa %s; ingen delning möjlig

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
sv: kan inte skapa kopia av RUNPATH/RPATH

en: cannot create TLS data structures
sv: kan inte skapa datastrukturer för TLS

en: cannot create a pipe to talk to the child
sv: kan inte skapa rör för att prata med barnprocess

en: cannot create cache for search path
sv: kan inte skapa cache för sökväg

en: cannot create capability list
sv: kan inte skapa egenskapslista

en: cannot create directory for output files
sv: kan inte skapa katalog för utfiler

en: cannot create internal descriptor
sv: kan inte skapa intern deskriptor

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
sv: kan inte skapa utfil "%s" för kategori "%s"

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
sv: kan inte skapa läsbar filidentifierare för "%s", ingen mmap

en: cannot create scope list
sv: kan inte skapa omfångslista

en: cannot create search path array
sv: kan inte skapa sökvägslista

en: cannot create search tree
sv: kan inte skapa sökträd

en: cannot create shared object descriptor
sv: kan inte skapa delad objektdeskriptor

en: cannot create temporary file
sv: kan inte skapa temporärfil

en: cannot create temporary file name
sv: kan inte skapa temporärfilsnamn

en: cannot create temporary file: %s
sv: kan inte skapa temporärfil: %s

en: cannot determine escape character
sv: kan inte avgöra kontrolltecken

en: cannot determine file name
sv: kan inte avgöra filnamn

en: cannot dynamically load executable
sv: kan inte ladda exekverbar fil dynamiskt

en: cannot enable executable stack as shared object requires
sv: kan inte skapa exekverbar stack som delat objekt kräver

en: cannot enable socket to accept connections: %s
sv: kan inte få uttag (socket) att acceptera förbindelser: %s

en: cannot extend global scope
sv: kan inte utöka globalt område

en: cannot extend locale archive file
sv: kan inte utöka lokalarkivfil

en: cannot find C preprocessor: %s
sv: kan inte hitta C preprocessor: %s

en: cannot find program header of process
sv: kan inte hitta programhuvud för process

en: cannot fork
sv: kan inte skapa barnprocess

en: cannot generate output file
sv: kan inte generera utfil

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
sv: kan inte hämta aktuell katalog: %s; kopplar ut paranoialäge

en: cannot get information about process %lu
sv: kan inte hämta information om process %lu

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
sv: kan inte hantera äldre förfrågansversion %d, nuvarande version är %d

en: cannot initialize archive file
sv: kan inte initiera arkivfil

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
sv: kan inte ladda extra "%s" på grund av att substitution av
    "dynamic string token" är tom

en: cannot load profiling data
sv: kan inte läsa profildata

en: cannot lock locale archive "%s"
sv: kan inte låsa lokalarkiv "%s"

en: cannot lock new archive
sv: kan inte låsa nytt arkiv

en: cannot make segment writable for relocation
sv: kan inte göra segment skrivbart för relokering

en: cannot map archive header
sv: kan inte läsa arkivhuvud med mmap

en: cannot map database file
sv: kan inte mappa (mmap) databasfil

en: cannot map locale archive file
sv: kan inte öppna lokalarkivfil med mmap

en: cannot map pages for fdesc table
sv: kan inte minnesmappa sidor för fdesc-tabell

en: cannot map pages for fptr table
sv: kan inte minnesmappa sidor för fptr-tabell

en: cannot map zero-fill pages
sv: kan inte mappa nollfyllda sidor

en: cannot open
sv: kan inte öppna

en: cannot open %s
sv: kan inte öppna %s

en: cannot open %s/task
sv: kan inte öppna %s/task

en: cannot open /proc/self/cmdline: %s; disabling paranoia mode
sv: kan inte öppna /proc/slef/cmdline: %s, kopplar ur paranoialäge

en: cannot open `%s'
sv: kan inte öppna "%s"

en: cannot open database file `%s'
sv: kan inte öppna databasfil "%s"

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
sv: kan inte öppna katalog "%s": %s: ignorerad

en: cannot open input file
sv: kan inte öppna infil

en: cannot open input file `%s'
sv: kan inte öppna infil "%s"

en: cannot open locale archive "%s"
sv: kan inte öppna lokalarkiv "%s"

en: cannot open locale definition file `%s'
sv: kan inte öppna lokaldefinitionsfil "%s"

en: cannot open output file
sv: kan inte öppna utfil

en: cannot open output file `%s'
sv: kan inte öppna utfil "%s"

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
sv: kan inte öppna utfil "%s" för kategori "%s"

en: cannot open shared object file
sv: kan inte öppna delad objektfil

en: cannot open socket: %s
sv: kan inte öppna uttag (socket): %s

en: cannot open zero fill device
sv: kan inte öppna nollfyllnadsenhet

en: cannot prepare reading %s/task
sv: kan inte förbereda läsning av %s/task

en: cannot read /proc/self/cmdline: %s; disabling paranoia mode
sv: kan inte läsa /proc/self/cmdline: %s, kopplar ur paranoialäge

en: cannot read all files in "%s": ignored
sv: kan inte läsa alla filer i "%s": ignorerad

en: cannot read archive header
sv: kan inte läsa arkivhuvud

en: cannot read character map directory `%s'
sv: kan inte läsa teckenuppsättningskatalog "%s"

en: cannot read data from locale archive
sv: kan inte läsa data från lokalarkiv

en: cannot read dynamic section
sv: kan inte läsa dynamisk sektion

en: cannot read file data
sv: kan inte läsa fildata

en: cannot read header
sv: kan inte läsa huvud

en: cannot read header from `%s'
sv: kan inte läsa huvud från "%s"

en: cannot read invalidate ACK
sv: kan inte läsa ogiltigförklarings-ACK

en: cannot read link map
sv: kan inte läsa länkmappning

en: cannot read object name
sv: kan inte läsa objektnamn

en: cannot read program header
sv: kan inte läsa programhuvud

en: cannot read program interpreter
sv: kan inte läsa programtolk

en: cannot read r_debug
sv: kan inte läsa r_debug

en: cannot read statistics data
sv: kan inte läsa statistikdata

en: cannot rename new archive
sv: kan inte byta namn på nytt arkiv

en: cannot rename temporary file
sv: kan inte byta namn på temporärfil

en: cannot resize archive file
sv: kan inte byta storlek på arkivfil

en: cannot restore segment prot after reloc
sv: kan inte återställa segmenträttigheter efter relokering

en: cannot save new repertoire map
sv: kan inte spara ny repertoartabell

en: cannot set file creation context for `%s'
sv: kan inte sätta filskaparkontext för "%s"

en: cannot set socket to close on exec: %s; disabling paranoia mode
sv: kan inte sätta uttag (socket) att stängas vid programstart: %s; kopplar ur paranoialäge

en: cannot stat database file
sv: kan inte ta status på databasfil

en: cannot stat locale archive "%s"
sv: kan inte ta status på lokalarkiv "%s"

en: cannot stat newly created file
sv: kan inte ta status på nyligt skapad fil

en: cannot stat shared object
sv: kan inte ta status på delat objekt

en: cannot write output files to `%s'
sv: kan inte skriva utfiler till "%s"

en: cannot write result: %s
sv: kan inte skriva resultat: %s

en: cannot write statistics: %s
sv: kan inte skriva statistik: %s

en: cannot write to database file %s: %s
sv: kan inte skriva till databasfil %s: %s

en: cap_init failed
sv: cap_init misslyckades

en: cap_set_proc failed
sv: cap_set_proc misslyckades

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
sv: tecken "%s" i klass "%s" måste vara i klass "%s"

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
sv: tecken "%s" i klass "%s" får inte vara i klass "%s"

en: character <SP> not defined in character map
sv: tecken <SP> inte definierat i teckenuppsättning

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
sv: tecken L'\u%0*x' i klassen ”%s” måste vara i klassen ”%s”

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
sv: tecken L'\u%0*x' i klassen ”%s” får inte vara i klassen ”%s”

en: character class `%s' already defined
sv: teckenklass "%s" redan definierad

en: character map `%s' already defined
sv: teckenuppsättning "%s" redan definierad

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant
sv: teckenuppsättning "%s" är inte ASCII-kompatibel, lokal är inte ISO C-kompatibel

en: character map file `%s' not found
sv: teckenuppsättningsfil "%s" finns inte

en: character sets with locking states are not supported
sv: teckenuppsättningar med låsta tillstånd stöds ej

en: checking for monitored file `%s': %s
sv: kontrollerar den övervakade filen ”%s”: %s

en: child exited with status %d
sv: barnprocess avslutad med slutstatus %d

en: child terminated by signal %d
sv: barnprocess avbruten av signal %d

en: circular dependencies between locale definitions
sv: cirkulärt beroende mellan lokaldefinitioner

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
sv: clnt_raw.c: fatalt fel vid serialisering

en: command line
sv: kommandorad

en: connect to address %s:
sv: anslut till adress %s:

en: constant or identifier expected
sv: konstant eller identifierare förväntad

en: conversion from `%s' is not supported
sv: konvertering från "%s" stöds ej

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
sv: konvertering från "%s" till "%s" stöds ej

en: conversion modules not available
sv: konverteringsmoduler inte tillgängliga

en: conversion rate value cannot be zero
sv: omvandlingsvärde kan inte vara noll

en: conversion stopped due to problem in writing the output
sv: konvertering avslutades på grund av problem med att skriva resultatet

en: conversion to `%s' is not supported
sv: konvertering till "%s" stöds ej

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
sv: konvertering från "%s" och till "%s" stöds ej

en: could not initialize conditional variable
sv: kan inte initiera villkorsvariabel

en: could not start any worker thread; terminating
sv: kunde inte starta någon arbetstråd; avslutar

en: could not start clean-up thread; terminating
sv: kunde inte starta städtråd; avslutar

en: couldn't create an rpc server
sv: kunde inte skapa en rpc-server

en: couldn't register prog %ld vers %ld
sv: kunde inte registrera prog %ld vers %ld

en: database %s is not supported
sv: databas "%s" stöds ej

en: database [key ...]
sv: databas [nyckel ...]

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
sv: databas för %s korrupt eller använd av flera samtidigt; ta bort %s manuellt om det behövs och starta om

en: default character map file `%s' not found
sv: standardteckenuppsättningsfil "%s" finns inte

en: disable IDN encoding
sv: inaktivera DIN-kodning

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
sv: avaktiverade inotify-baserad övervakning efter läsfel %d

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
sv: avaktiverade inotify-baserad övervakning av katalogen ”%s”: %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
sv: avaktiverade inotify-baserad övervakning för filen ”%s”: %s

en: duplicate definition of <%s>
sv: dubblerad definition av <%s>

en: duplicate definition of script `%s'
sv: dubblerad definition för skript "%s"

en: duplicate key
sv: duplicerad nyckel

en: duplicate set definition
sv: dubblerad definition av mängd

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %d)
sv: dubblerat zonnamn %s (fil "%s", rad %d)

en: duplicated definition for mapping `%s'
sv: dubblerad definition för mappning "%s"

en: duplicated message identifier
sv: dubblerad meddelandeidentifierare

en: duplicated message number
sv: dubblerat meddelandenummer

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
sv: intervall måste markeras med två operander av samma typ

en: empty char string
sv: tom teckensträng

en: empty dynamic string token substitution
sv: substitution av "dynamic string token" är tom

en: empty file name
sv: tomt filnamn

en: enablecache: cache already enabled
sv: enablecache: cache redan påslagen

en: enablecache: could not allocate cache
sv: enablecache: kunde inte allokera cache

en: enablecache: could not allocate cache data
sv: enablecache: kunde inte allokera cache-data

en: enablecache: could not allocate cache fifo
sv: enablecache: kunde inte allokera cache-fifo

en: encoding for output
sv: kodning för resultatet

en: encoding of original text
sv: kodning av originaltexten

en: error getting caller's id: %s
sv: kunde inte hämta anropandes identitet: %s

en: error while adding equivalent collating symbol
sv: fel när ekvivalent kollationssymbol lades till

en: error while closing input `%s'
sv: fel vid stängning av indata "%s"

en: error while closing output file
sv: fel vid stängning av utfilen

en: error while closing the profiling data file
sv: fel vid stängning av profildatafilen

en: error while loading shared libraries
sv: fel när delade bibliotek laddades

en: error while reading the input
sv: fel när indata lästes

en: error: you do not have read permission for
sv: fel: du har inte läsrättigheter för

en: executable \`$program' not found\n
sv: program ”$program” hittades inte\n

en: exited with unknown exit code
sv: avslutade med okänd slutstatus

en: expected continuation line not found
sv: förväntad fortsättningsrad inte funnen

en: expecting string argument for `copy'
sv: förväntar strängargument för "copy"

en: extra trailing semicolon
sv: extra avslutande semikolon

en: failed to add file watch `%s`: %s
sv: misslyckades med att lägga till filvakt ”%s”: %s

en: failed to create new locale archive
sv: misslyckades med att skapa nytt lokalarkiv

en: failed to load shared object `%s'
sv: misslyckades med att ladda delat objekt "%s"

en: failed to load symbol data
sv: misslyckades att ladda symboldata

en: failed to map segment from shared object
sv: misslyckades att mappa segment från delat objekt

en: failed to mmap the profiling data file
sv: misslyckades att mappa (mmap) profildatafilen

en: failed to remove file watch `%s`: %s
sv: misslyckades att ta bort filvakt ”%s”: %s

en: failed to start conversion processing
sv: misslyckades att starta konverteringsprocessen

en: failed to write new database file
sv: misslyckades med att skriva ny databasfil

en: failure while reading configuration file; this is fatal
sv: kan inte läsa konfigurationsdata, detta är fatalt

en: failure while writing data for category `%s'
sv: misslyckades skriva data för kategori "%s"

en: file %s is truncated
sv: fil %s är trunkerad

en: file `%s' already exists and may be overwritten
sv: fil "%s" finns redan och kan bli överskriven

en: file name '%s' begins with '/'
sv: filnamnet ”%s” börjar med ”/”

en: file name '%s' component contains leading '-'
sv: en komponent i filnamnet ”%s” innehåller en inledande ”-”

en: file name '%s' contains '%.*s' component
sv: filnamnet ”%s” innehåller en komponent ”%.*s”

en: file name '%s' contains byte '%c'
sv: filnamnet ”%s” innehåller en byte ”%c”

en: file name '%s' contains byte '\%o'
sv: filnamnet ”%s” innehåller en byte ”\%o”

en: file name '%s' contains overlength component '%.*s...'
sv: filnamnet ”%s” innehåller en för lång komponent ”%.*s…”

en: file not a database file
sv: fil är inte en databasfil

en: file size does not match
sv: filstorlek stämmer inte

en: file too short
sv: fil för kort

en: format '%s' not handled by pre-2015 versions of zic
sv: formatet ”%s” hanteras inte av versioner av zic före 2015

en: freed %zu bytes in %s cache
sv: frigjorde %zu byte i %s cache

en: fstat failed
sv: misslyckades ta status (fstat)

en: garbage at end of character code specification
sv: skräp i slutet av teckenkodsspecifikation

en: garbage at end of number
sv: skräp i slutet av tal

en: generate call graph
sv: generera anropsgraf

en: generate flat profile with counts and ticks
sv: generera platt profil med antal och tider

en: getgrouplist failed
sv: getgrouplist misslyckades

en: handle_request: request received (Version = %d)
sv: handle_request: begäran mottagen (Version = %d)

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
sv: handle_request: begäran mottagen (Version = %d) från PID %ld

en: hard link failed, symbolic link used
sv: hård länk misslyckades, använder symbolisk länk

en: hard linked somewhere
sv: hårdlänkad någonstans

en: has characters other than ASCII alphanumerics, '-' or '+'
sv: har andra tecken än ASCII alfanumeriska, ”-” eller ”+”

en: has fewer than 3 characters
sv: har färre än 3 tecken

en: has more than 6 characters
sv: har fler än 6 tecken

en: header size does not match
sv: huvudstorlek stämmer inte

en: hexadecimal range format should use only capital characters
sv: hexadecimalt intervallformat bör endast använda versaler

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
sv: ignorerade inotify-händelse för ”%s” (filen finns)

en: illegal CORRECTION field on Leap line
sv: otillåtet "CORRECTION"-fält på "Leap"-rad

en: illegal Rolling/Stationary field on Leap line
sv: otillåtet "Rolling/Stationary"-fält på "Leap"-rad

en: illegal character in file:
sv: otillåtet tecken i fil:

en: illegal escape sequence at end of string
sv: otillåten teckensekvens vid strängslut

en: illegal input sequence at position %Zd
sv: otillåten indatasekvens vid position %Zd

en: illegal input sequence at position %ld
sv: otillåten indatasekvens vid position %ld

en: illegal nettype: `%s'
sv: ogiltig nättyp: "%s"

en: illegal set number
sv: otillåtet tal för mängd

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
sv: implementationsbegränsning: inte fler än %Zd teckenklasser tillåtna

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
sv: implementationsbegränsning: inte fler än %d teckenuppsättningar tillåtet

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
sv: ofullständigt tecken eller skift-sekvens i slutet på buffert

en: incomplete set of locale files in "%s"
sv: ofullständig uppsättning av lokalfiler i "%s"

en: initial getgrouplist failed
sv: första getgrouplist misslyckades

en: input line of unknown type
sv: inrad av okänd typ

en: int overflow
sv: för stort heltal

en: internal error
sv: internt fel

en: internal error (illegal descriptor)
sv: internt fel (otillåten deskriptor)

en: internal error in %s, line %u
sv: internt fel i %s, rad %u

en: internal error: symidx out of range of fptr table
sv: internt fel: symidx är utanför intervallet för fptr-tabellen

en: invalid ELF header
sv: ogiltigt ELF-huvud

en: invalid UT offset
sv: ogiltigt UT-tillägg

en: invalid abbreviation format
sv: ogiltigt förkortningsformat

en: invalid caller
sv: ogiltig anropare

en: invalid character: message ignored
sv: ogiltigt tecken: meddelandet ignorerat

en: invalid day of month
sv: ogiltig dag i månaden

en: invalid definition
sv: ogiltig definition

en: invalid encoding given
sv: ogiltig kodning given

en: invalid ending year
sv: ogiltigt slutår

en: invalid escape sequence
sv: ogiltig kontrollsekvens

en: invalid leaping year
sv: ogiltigt skottår

en: invalid line
sv: ogiltig rad

en: invalid mode
sv: ogiltigt läge

en: invalid mode for dlopen()
sv: ogiltiga flaggor för dlopen()

en: invalid mode parameter
sv: ogiltig lägesparameter

en: invalid month name
sv: ogiltigt månadsnamn

en: invalid names for character range
sv: ogiltiga namn för teckenintervall

en: invalid namespace
sv: ogiltig namnrymd

en: invalid persistent database file "%s": %s
sv: ogiltig persistent databasfil "%s": %s

en: invalid pointer size
sv: ogiltig pekarstorlek

en: invalid process ID '%s'
sv: ogiltig process-ID "%s"

en: invalid quote character
sv: ogiltigt citattecken

en: invalid saved time
sv: ogiltig sparad tid

en: invalid starting year
sv: ogiltigt startår

en: invalid target namespace in dlmopen()
sv: ogiltig målnamnrymd för dlmopen()

en: invalid thread ID '%s'
sv: ogiltig tråd-ID "%s"

en: invalid time of day
sv: ogiltig tid på dagen

en: invalid weekday name
sv: ogiltigt veckodagsnamn

en: invalidation failed
sv: ogiltigförklaring misslyckades

en: key length in request too long: %d
sv: nyckellängd i begäran för lång: %d

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
sv: ldd: flaggan ”$1” är tvetydig

en: leap second precedes Big Bang
sv: skottsekund föregår Big Bang

en: libc4 library %s in wrong directory
sv: libc4-bibliotek %s i fel katalog

en: libc5 library %s in wrong directory
sv: libc5-bibliotek %s i fel katalog

en: libc6 library %s in wrong directory
sv: libc6-bibliotek %s i fel katalog

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
sv: bibliotek %s och %s i katalog %s har samma "soname" men olika typ.

en: line too long
sv: för lång rad

en: link failed, copy used
sv: länka misslyckades, kopia skapad

en: link to link
sv: länk till länk

en: list all known coded character sets
sv: visa alla kända teckenuppsättningar

en: locale "%s" not in archive
sv: lokal "%s" finns inte i arkivet

en: locale '%s' already exists
sv: lokal "%s" finns redan

en: locale alias file `%s' not found
sv: fil "%s" för lokalalias finns inte

en: locale name should consist only of portable characters
sv: lokalnamn får endast bestå av portabla tecken

en: locale.alias file to consult when making archive
sv: locale.alias-fil som ska användas när arkivet skapas

en: lstat failed
sv: misslyckades ta status (lstat)

en: makecontext: does not know how to handle more than 8 arguments
sv: makecontext: kan inte hantera mer än 8 argument

en: malformed line ignored
sv: felaktig rad ignorerad

en: maximum file size for %s database too small
sv: maximal filstorlek för "%s"-databasen är för liten

en: memory clobbered before allocated block
sv: minnet förstört före allokerat block

en: memory clobbered past end of allocated block
sv: minnet förstört efter slutet på allokerat block

en: memory exhausted
sv: minne slut

en: memory is consistent, library is buggy
sv: minnet är konsistent, biblioteket är felaktigt

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
sv: memusage: flaggan ”${1##*=}” är tvetydig

en: memusage: unrecognized option \`$1'
sv: memusage: okänd flagga ”$1”

en: missing file arguments
sv: filargument saknas

en: mmap of cache file failed.
sv: minnesmappning av cache-fil misslyckades.

en: monitored file `%s` changed (mtime)
sv: den övervakade filen ”%s” ändrades (mtime)

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
sv: den övervakade filen ”%s” var %s, lägger till vakt

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
sv: den övervakade filen ”%s” var %s, tar bort vakten

en: monitored file `%s` was written to
sv: den övervakade filen ”%s” skrevs till

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
sv: den övervakade föräldrakatalogen ”%s” var %s, tar bort vakten av ”%s”

en: monitoring directory `%s` (%d)
sv: övervakar katalogen ”%s” (%d)

en: monitoring file %s for database %s
sv: övervakar filen %s för databas %s

en: monitoring file `%s` (%d)
sv: övervakar filen ”%s” (%d)

en: more than one dynamic segment
sv: fler än ett dynamiskt segment

en: nameless rule
sv: namnlös regel

en: need absolute file name for configuration file when using -r
sv: behöver absolut filnamn för konfigurationsfil när -r används

en: needs to be installed setuid `root'
sv: behöver installeras "setuid root"

en: netname2user: (nis+ lookup): %s
sv: netname2user: (nis+ uppslagning) %s

en: netname2user: DES entry for %s in directory %s not unique
sv: netname2user: DES-post för %s i katalog %s är inte unik

en: netname2user: LOCAL entry for %s in directory %s not unique
sv: netname2user: LOCAL-post för %s i katalog %s är inte unik

en: netname2user: missing group id list in `%s'
sv: netname2user: gruppid-lista saknas i "%s"

en: netname2user: principal name `%s' too long
sv: netname2user: principalnamn "%s" för långt

en: netname2user: should not have uid 0
sv: netname2user: borde inte ha uid 0

en: never registered prog %d
sv: aldrig registrerat prog %d

en: no
sv: nej

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
sv: inget <Uxxxx> eller <Uxxxxxxxx> värde angivet

en: no POSIX environment variable for zone
sv: ingen POSIX-miljövariabel för zon

en: no definition of `UNDEFINED'
sv: ingen definition av "UNDEFINED"

en: no entries to be processed
sv: inga poster att behandla

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
sv: inga siffror för indata definierade och inga standardnamn finns i teckenuppsättningen

en: no more memory for database '%s'
sv: inget mer minne för databas "%s"

en: no more namespaces available for dlmopen()
sv: inga fler namnrymder tillgängliga för dlmopen()

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
sv: inget annat nyckelord får anges när "copy" används

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
sv: inga siffror för utdata definierade och inga standardnamn finns i teckenuppsättningen

en: no output file produced because warnings were issued
sv: ingen utfil skapad på grund av varningar

en: no symbolic name given
sv: inget symboliskt namn givet

en: no symbolic name given for end of range
sv: inget symboliskt namn givet för slutet av intervallet

en: non-symbolic character value should not be used
sv: icke-symboliskt teckenvärde bör inte användas

en: nonzero padding in e_ident
sv: utfyllnad med annat än nolltecken i e_ident

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
sv: alla tecken i "outdigit" är inte tillgängliga i teckenuppsättningen

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
sv: alla tecken i "outdigit" är inte tillgängliga i repertoaren

en: not regular file
sv: inte en normal fil

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
sv: nscd konfiguration:
    
    %15d  servers felsökningsläge

en: nscd not running!
sv: nscd kör inte!

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
sv: antal byte för bytesekvens angivet i början respektive slutet av intervallet
    skiljer sig: %d respektive %d

en: object file has no dynamic section
sv: objektfilen har ingen dynamisk sektion

en: object file has no loadable segments
sv: objektfilen har inga laddbara segment

en: omit invalid characters from output
sv: visa inte ogiltiga tecken i utdata

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
sv: bara ET_DYN och ET_EXEC kan laddas

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
sv: endast definition av "WIDTH" får komma efter definitionen av "CHARMAP"

en: options:
sv: flaggor:

en: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
sv: ordningsföljd för "%.*s" redan definierad vid %s:%Zu

en: out of memory
sv: minnet slut

en: out of memory
sv: minnet slut

en: output file
sv: resultatfil

en: parameter null or not set
sv: parameter är tom eller inte satt

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
sv: pmap_getmaps.c rpc problem

en: poll: protocol failure in circuit setup
sv: poll: protokollfel i förbindelseuppsättning

en: prctl(KEEPCAPS) failed
sv: prctl(KEEPCAPS) misslyckades

en: pre-2014 clients may mishandle more than 1200 transition times
sv: klienter från före 2014 kan hantera fler än 1200 övergångstider felaktigt

en: premature end of `translit_ignore' definition
sv: för tidigt slut på definition för "translit_ignore"

en: preprocessor error
sv: preprocessorfel

en: previous definition was here
sv: här var föregående definition

en: print list of count paths and their number of use
sv: skriv lista med räknade vägar och antal användningar

en: print progress information
sv: skriv information om körning

en: problems while reading `%s'
sv: problem när "%s" lästes

en: process %lu is no ELF program
sv: process %lu är inte ett ELF-program

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
sv: profildatafil "%s" stämmer inte för delat objekt "%s"

en: provide access to FD %d, for %s
sv: ge åtkomst till FD %d, för %s

en: pruning %s cache; time %ld
sv: beskär %s cache; tid %ld

en: rcmd: %s: short read
sv: rcmd: %s: läsning gav för lite data

en: rcmd: Cannot allocate memory
sv: rcmd: Kan inte allokera minne

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
sv: rcmd: poll (sätter upp standard fel): %m

en: rcmd: socket: All ports in use
sv: rcmd: uttag (socket): Alla portar används

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
sv: rcmd: write: (sätter upp standard fel): %m

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
sv: återstart misslyckades: %s; kopplar ur paranoialäge

en: reading of ELF header failed
sv: läsning av ELF-huvud misslyckades

en: reading of section header string table failed
sv: läsning av sektionshuvuds strängtabell misslyckades

en: reading of section headers failed
sv: läsning av sektionshuvud misslyckades

en: registerrpc: out of memory
sv: registerrpc: minnet slut

en: relative path `%s' used to build cache
sv: relativ sökväg "%s" använd för att bygga cache

en: relocation error
sv: fel vid relokering

en: repeated leap second moment
sv: upprepat skottsekundstillfälle

en: repertoire map file `%s' not found
sv: hittar inte repertoarfiltabell "%s"

en: request from %ld not handled due to missing permission
sv: begäran från %ld inte hanterad för att rättigheter saknas

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
sv: begäran från "%s" [%ld] inte hanterad för att rättigheter saknas

en: request not handled due to missing permission
sv: begäran inte hanterad för att rättigheter saknas

en: resulting bytes for range not representable.
sv: resulterande byte för intervall är inte representerbara.

en: rpcgen: arglist coding error
sv: rpcgen: arglist kodningsfel

en: rpcgen: too many defines
sv: rpcgen: för många "define"

en: rule goes past start/end of month; will not work with pre-2004 versions of zic
sv: regeln går utanför start/slut på månad; fungerar inte med versioner av zic före 2004

en: same rule name in multiple files
sv: samma regelnamn i flera filer

en: secure services not implemented anymore
sv: säkra tjänster är inte implementerade längre

en: setgroups failed
sv: setgroups misslyckades

en: shared object cannot be dlopen()ed
sv: delat objekt kan inte göras dlopen() på

en: shared object not open
sv: delat objekt är inte öppnat

en: short read while reading request key: %s
sv: fattas data vid läsning av begäransnyckel: %s

en: short read while reading request: %s
sv: fattas data vid läsning av begäran: %s

en: short write in %s: %s
sv: ofullständig skrivning i %s: %s

en: size overflow
sv: för stor storlek

en: socket: protocol failure in circuit setup
sv: uttag (socket): protokollfel i förbindelseuppsättning

en: standard input
sv: standard in

en: start and end character sequence of range must have the same length
sv: start- och slutteckensekvens för intervall måste ha samma längd

en: starting year greater than ending year
sv: startår är större än slutår

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
sv: stat misslyckades för filen ”%s”; kommer försöka igen senare: %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
sv: ta status på "%s" misslyckades: %s: ignorerad

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
sv: föreslagen storlek på tabellen för databas %s är större än den persistenta databasens tabell

en: suppress warnings
sv: utelämna varningar

en: svc_run: - out of memory
sv: svc_run: - minnet slut

en: svc_run: - poll failed
sv: svc_run: - poll misslyckades

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
sv: svc_tcp.c - kan inte anropa getsockname eller listen

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
sv: svc_tcp.c - problem att skapa tcp-uttag (socket)

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
sv: svc_unix.c - problem att skapa AF_UNIX uttag (socket)

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
sv: svc_unix.c - kan inte anropa getsockname eller listen

en: svcudp_create - cannot getsockname
sv: svcudp_create - kan inte anropa getsockname

en: svcudp_create: socket creation problem
sv: svcudp_create: problem att skapa uttag (socket)

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
sv: svcudp_create: xp_pad är för liten för IP_PKTINFO

en: symbol `%.*s' not in charmap
sv: symbol "%.*s" finns inte i teckenuppsättning

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
sv: symbol "%.*s" finns inte i repertoartabell

en: symbol `%s'
sv: symbol "%s"

en: symbol `%s' has the same encoding as
sv: symbol "%s" har samma värde som

en: symbol `%s' not defined
sv: symbol "%s" inte definierad

en: symbol lookup error
sv: fel vid symboluppslagning

en: syntax error
sv: syntaxfel

en: syntax error in %s definition: %s
sv: syntaxfel i definition av %s: %s

en: syntax error in prolog: %s
sv: syntaxfel i prolog: %s

en: syntax error in repertoire map definition: %s
sv: syntaxfel i repertoartabellsdefinition: %s

en: syntax error: not inside a locale definition section
sv: syntaxfel: inte inne i en lokalsektion

en: this is the first definition
sv: detta är den första definitionen

en: time overflow
sv: för stort tidsvärde

en: time too large
sv: tid för lång

en: time too small
sv: tid för kort

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
sv: tidszonsförkortning skiljer sig från POSIX-standarden

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
sv: tidszonsförkortning har färre än 3 tecken

en: time zone abbreviation has too many characters
sv: tidszonsförkortning har för många tecken

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
sv: tillvärdet <U%0*X> i intervallet är mindre än frånvärdet <U%0*X>

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
sv: tillvärdets teckensekvens är mindre än frånvärdets sekvens

en: too few bytes in character encoding
sv: för få byte i teckenkodning

en: too many arguments
sv: för många argument

en: too many bytes in character encoding
sv: för många tecken i teckenkodning

en: too many errors; giving up
sv: för många fel, ger upp

en: too many leap seconds
sv: för många skottsekunder

en: too many local time types
sv: för många lokala tidstyper

en: too many, or too long, time zone abbreviations
sv: för många eller för långa tidszonsförkortningar

en: trailing garbage at end of line
sv: avslutande skräp vid radslutet

en: trouble replying to prog %d
sv: problem att svara till prog %d

en: two rules for same instant
sv: två regler för samma tillfälle

en: typed single year
sv: satte typ på endast ett år

en: unable to allocate buffer for input
sv: kan inte allokera buffert för indata

en: unable to free arguments
sv: kan inte avallokera argument

en: undefined
sv: odefinierad

en: uninitialized header
sv: oinitierat huvud

en: unknown
sv: okänt

en: unknown character `%s'
sv: okänt tecken "%s"

en: unknown directive `%s': line ignored
sv: okänt direktiv "%s": rad ignorerad

en: unknown iconv() error %d
sv: okänt fel från iconv() %d

en: unknown name "%s"
sv: okänt namn "%s"

en: unknown set `%s'
sv: okänd mängd "%s"

en: unknown specification "%s"
sv: okänd specifikation "%s"

en: unrecognized option
sv: okänd flagga

en: unruly zone
sv: besvärlig zon

en: unsupported dlinfo request
sv: dlinfo-begäran som inte stöds

en: unterminated message
sv: oavslutat meddelande

en: unterminated string
sv: oavslutad sträng

en: unterminated string constant
sv: oavslutad strängkonstant

en: unterminated symbolic name
sv: oavslutat symboliskt namn

en: upper limit in range is smaller than lower limit
sv: övre gräns i intervall är mindre än undre gräns

en: usage: %s infile
sv: användning:  %s infil

en: use of 2/29 in non leap-year
sv: använder 29/2 i icke-skottår

en: value for %s must be an integer
sv: värdet på %s måste vara heltal

en: value for <%s> must be 1 or greater
sv: värdet på <%s> måste vara 1 eller större

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
sv: värdet på <%s> måste vara större eller lika med värdet på <%s>

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
sv: värden större än 24 timmar hanteras inte av zic-versioner före 2007

en: verification failed
sv: verifikation misslyckades

en: version lookup error
sv: fel vid versionuppslagning

en: warning:
sv: varning:

en: warning: you do not have execution permission for
sv: varning: du har inte exekveringsrättighet för

en: while inserting in search tree
sv: vid insättning i sökträd

en: while opening old catalog file
sv: när gammal katalogfil öppnades

en: while preparing output
sv: när utdata förbereddes

en: while stat'ing profiling data file
sv: när status togs på profildatafilen

en: wild compilation-time specification of zic_t
sv: definitionen av zic_t vid kompilering är orimlig

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
sv: med UCS som intervallvärden måste man använda symboliska hexadecimala intervallet ".."

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
sv: med teckenkoder som intervallvärden måste man använda absoluta intervallet "..."

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
sv: med symboliska namn som intervallvärden kan inte absoluta intervallet "..." användas

en: write incomplete
sv: ofullständig skrivning

en: writeable by other than owner
sv: skrivbar för andra än ägaren

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
sv: fel ELF-klass: ELFCLASS32

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
sv: fel ELF-klass: ELFCLASS64

en: wrong number of arguments
sv: fel antal argument

en: wrong number of fields on Leap line
sv: fel antal fält på "Leap"-rad

en: wrong number of fields on Link line
sv: fel antal fält på "Link"-rad

en: wrong number of fields on Rule line
sv: fel antal fält på "Rule"-rad

en: wrong number of fields on Zone continuation line
sv: fel antal fält på "Zone"-fortsättningsrad

en: wrong number of fields on Zone line
sv: fel antal fält på "Zone"-rad

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
sv: xtrace: okänd flagga ”$1”\n

en: yes
sv: ja

en: yp_update: cannot convert host to netname
sv: yp_update: kan inte omvandla värd till nätnamn

en: yp_update: cannot get server address
sv: yp_update: kan inte hämta serveradress
